V Kongu se nejrůznější ozbrojenci přetahují o město Goma

Zahraničí
23. 11. 2012 15:51
Z oblasti dotčené boji prchaly tisíce lidí.
Z oblasti dotčené boji prchaly tisíce lidí.

V Kongu to vře. V zemi, kterou neustále zmítají boje mezi jednotlivými ozbrojenými frakcemi, dobyli v úterý rebelové z povstalecké skupiny M23 strategické provinční hlavní město Goma. Ve čtvrtek pak její vůdce zamířil z Konga do sousední Ugandy, aby se tam setkal s konžským prezidentem Josephem Kabilou. Konžská armáda mezitím zahájila novou ofenzivu, během níž chce město dobýt zpět.

Tisíce lidí ve čtvrtek spěšně prchaly z oblasti v okolí města Sake, kam se stahovali ozbrojenci z Gomy, aby zde posílili své pozice proti armádní ofenzivě. Rebelové opět odmítli kapitulaci, ke které je po středečním jednání s prezidenty Rwandy a Ugandy vyzval Kabila.

Rebelové z M23 míří ke Gomě.Mezi hlavní požadavky rebelů patří lepší ochrana menšinového etnika Tutsiů na východě Konga, k němuž většina členů M23 náleží. Stěžují si také na to, že s nimi bylo v armádě špatně zacházeno.

Právě údajné porušování mírové dohody z roku 2009, která měla zajistit ochranu Tutsiů, vedlo letos k na jaře k tomu, že povstalci dezertovali z armády a založili M23.

Podle ve středu zveřejněné zprávy OSN rebely přímo podporují sousední Uganda a Rwanda, v níž jsou Tutsiové u vlády. Podle OSN se na přímém řízení povstalecké organizace podílí rwandský ministr obrany James Kabarebe, obě země navíc dodávají M23 zbraně i vojáky. Lídři obou států jakákoli nařčení odmítají.

Aby toho nebylo málo, v pátek byl odvolán z funkce velitel pozemních sil konžské armády Gabriel Amisi kvůli podezření, že prodával zbraně povstaleckým skupinám. Podnět k vyšetřování Amisiho dala zpráva nezávislých expertů OSN, podle níž stál generál v čele sítě, která dodávala zbraně pytlákům a skupinám rebelů, včetně nechvalně proslulé skupiny Mai Mai Raia Mutomboki. Mluvčí konžské vlády sdělil, že v případu jsou vyšetřováni i další vysocí armádní činitelé.

Ženy v Kinshase naivně vyzývají mezinárodní společenství k zásahu.Východ Konga byl v minulých letech dějištěm bojů, ale až do úterka přitom milionová Goma (hlavní město provincie Severní Kivu ležící bezprostředně u hranic s Rwandou) nikdy nepadla do rukou povstalců.

Konflikt začal v roce 1998 a skončil několika dohodami o příměří v roce 2003. Podle humanitárních pracovníků v něm od roku 1998 při bojích nebo v důsledku nemocí, které se v neklidné oblasti začaly šířit, zahynulo na pět milionů lidí.

Pokud by jednání neuspěla, povstalci jsou prý připraveni postupovat dále na západ a "osvobodit" celou zemi.

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ