Afrika
V Kongu spadlo letadlo, všichni na palubě zemřeli

24.11.2019 11:56 Aktualizováno 24.11. 14:41

Nejméně 18 lidí v neděli přišlo o život poté, co se ve městě Goma na východě Konga zřítilo malé dopravní letadlo. Záchranáři vyprostili těla obětí z vraku letounu, který havaroval nad obytnou čtvrtí. Na palubě bylo 16 cestujících a dva členové posádky.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • cestmir beranek (1 hlas) 24.11.2019 20:20

    Letadlo spadlo kousek za letištěm údajně po výpadku jednoho motoru. V...

  • cestmir beranek (1 hlas) 24.11.2019 16:53

    Místní začali obratem letadlo rabovat, krást věci a peníze...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Žádná škoda, kdo už v Kongu létá letadly? Jedině zkorumpovaní zbohatlí čerňoši.

0 hlasů

Kdyby s tím letěl pan kpt. Veselý ze Smártu..., tak těch 350 km. doletěli v pohodě na jeden motor.

0 hlasů

Letadlo spadlo kousek za letištěm údajně po výpadku jednoho motoru. V té situaci by s tím nikdo asi nic nedokázal. Navíc černoušci ani moc přesně neví, kolik lidí bylo na palubě, podle všeho 16+2, ale objevili se i údaje 17 cestujících )+2 piloti) nebo taky 121 cestujících. Další mrtví jsou na zemi, kde letadlo zasáhlo obydlenou čtvrť. Liší se i to že někde se objevuje že ještě než letadlo začalo hořet stihli vytáhnout 2 lidi (není jasné jestli cestující nebo ti zasažení na zemi). Prostě letět s černošskou společností je zřejmě docela drsný adrenalin.

1 hlas

Nevím o jakou konfiguraci šlo (počet osob na palubě). Normálně je toto letadlo s motory Garret schopno letět na 1 motor, a stoupat 1-2 metry. Zřejmě je to kleknutí motoru zaskočilo, nebo byla špatná konfigurace terému za prahem VPG.

0 hlasů

ještě drobnost, Do-228 má pokud se nepletu křídlo se superkritickým profilem, který je ideální pro přelety a snižuje spotřebu, ale ve startu a přistání nemá ideální vlastnosti, i díky tomu, že letadlo je v nevhodné konfiguraci a třeba kolem podvozku který je vysunut vznikají víry, které ovlivňují proudění kolem superkritického profilu. Ale to je jen další z drobnůstek, které se mohli nasčítat. Osobně nevěřím, že ve startovní konfiguraci dokáže Do 228 stoupat na jeden motor s plným zatížením.

0 hlasů

Maximum je 19 cestujících (v Evropě), podle dokladů bylo na palubě 16 lidí, ale zřejmě se tam mohl svézt i někdo další, proto se píše i 17, což v Africe není neobvyklé. Pak samozřejmě nějaká zavazadla a možná i náklad. Takže v lepším případě to bylo na hranici toho co to uneslo. V jakém stavu byly motory je otázka, údržba a tedy i výkon jsou v Africe dost svérázné, takže nemusely být schopné podat plný výkon. A ono pokud se něco stane těsně po odlepení a vypadne jeden motor nemusí to co je na papíře vůbec bý důležité. Stoupat na jeden motor v konfiguraci pro let je něco jiného, než v konfiguraci pro start, kdy jsou vysunuté klapky (cca na 50%) aby se zvýšil vztlak. Tím je samozřejmě o dost vyšší odpor a o tom stoupání si mohou nechat spíš jen zdát. Místo havárie je kousek za letištěm a i kdyby piloti byli skvělí (což v Africe moc nebývají, pokud to nejsou cizinci) nejspíš by to prostě "nestihli".Ono po pravdě není ani moc jasné jestli šlo o verzi 228-200 nebo 200M, kdo byl původním vlastníkem a kdy bylo letadlo vyrobeno. Ono už to, že všechny konžské společnosti mají zákaz v EU ukazuje, že důvěra v ně je minilální. Ale dnes se ještě ví prdlajs, třeba se nakonec ukáže že šlo o chybu pilota, o sebevraždu nebo cokoli jiného. Dnes je nejpravděpodobnější technická závada, ale to usuzujeme (a nejen my) z velmi kusých informací z novin.

0 hlasů

No nechci tady rozvádět aerodynamiku, profil a mechaniku křídla. Tam kde je křídlo stavěno kvůli úsporám pro nejčastější letový režim, tak jsou naopak u těchto profilů použity pro start a přistání účinná zařízení pro zvýšení vztlaku (vztlakové klapky, sloty, někdy i odsávání mezní vrstvy apod.). U akrobatických strojů se nepoužívají většinou vůbec. Podvozek nemá na nějaké škodlivé interferenční proudění velký vliv. Pouze zvyšuje odpor celého stroje. Bohužel ho i zpomaluje. Při schvalování letové způsobilosti u dvoumotorových letadel se samozřejmě požaduje schopnost letu na jeden motor.
Jinak vztlakové klapky se pro start nastavují na úhel cca 15 stupňů, při přistání max.45 stupňů. Při silném větru mimo osu dráhy na 30 nebo i méně stupňů. Teda tak to alespoň dělám podle manuálu já. Je to také ovlivněno délkou VPD, neboť se tím samozřejmě zvyšuje doběh stroje.

0 hlasů

všimni si, že nepíšu stupně, které jsou dány konkrétním strojem, ale % kdy pro start to bývá do max poloviny plné výchylky, která je pro přistání. A pro superkritický profil má právě to víření i třeba od podvozku docela vliv. Superkritické profily obecně jsou navrženy pro dlouhé lety (proč je to u Do 228 je mi záhadou) a pro start a přistání je to řešeno mechanizací křídla. Ale stoupavost Do 228 není nijak závratná ani s oběma motory (asi 11 m) takže s jedním zastaveným a "se vším venku" to asi bude pod hranicí pádu. Pokud tam ještě sedí ne zcela superpilot ... Ale snad časem uvidíme jak to bylo :-) třeba ho někdo sestřelil prakem, srazili se s ptákem (nějakého černocha :-) ) .....

0 hlasů

Místní začali obratem letadlo rabovat, krást věci a peníze cestujících a části vraku. Policie dav rozehnala střelbou.

1 hlas
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi