V Mali po útoku zemřely tři desítky vládních vojáků

Zahraničí
20. 3. 2020 07:56
Mali (ilustrační foto).
Mali (ilustrační foto).

Tři desítky vládních vojáků zahynuly a pět utrpělo zranění při čtvrtečním útoku zřejmě džihádistů na vojenskou základnu na severu Mali. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters s odvoláním na maliskou armádu.

Ozbrojenci podle zpráv z armádních zdrojů ve čtvrtek dopoledne napadli základnu ve vesnici Tarkint, ležící severně od města Gao, které je správním střediskem stejnojmenného regionu na severovýchodě Mali. Ztráty v řadách vojáků během pokračujícího boje postupně rostly.

Odpoledne armáda oznámila, že základna v Tarkintu se stala terčem teroristického útoku, což je termín, jímž maliské úřady označují útoky džihádistických skupin. V té době vojáci ještě hlásili "jen" dva mrtvé a deset zraněných. Večer už mrtvých bylo 29.

Podle AFP maliská armáda při tomto ozbrojeném střetu utrpěla největší ztráty za uplynulé čtyři měsíce.

Mali se už přes pět let potýká s radikálními islamistickými ozbrojenci, kteří se v roce 2013 pokusili o státní převrat. Radikálové nyní ovládají rozsáhlé území na severu země a rozšiřují svůj vliv i v centrální části. Relativně časté jsou ovšem také útoky páchané příslušníky znepřátelených kmenů.

V Mali působí od roku 2014 francouzská protiteroristická mise Barkhane, která teď čítá asi 4500 vojáků. V zemi je také asi 120 českých vojáků ve výcvikové misi Evropské unie. Kromě toho tam působí jednotky stabilizační mise OSN MINUSMA.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/STR

Další čtení

Francii čekají rozsáhlé stávky a protesty proti škrtům v rozpočtu

Zahraničí
18. 9. 2025

Duma schválila odstoupení Ruska od evropské úmluvy proti mučení

Zahraničí
17. 9. 2025
Donald Trump

Trumpovu návštěvu Británie doprovází silné protesty. Nemají ho tam rádi

Zahraničí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ