V metropoli Jižního Súdánu opět vypukly boje mezi stoupenci prezidenta Salvy Kiira a příznivci viceprezidenta Rieka Machara, kteří jsou vůdci dvou hlavních etnik v zemi. I přes nedělní výzvu OSN k uklidnění situace je v Jubě slyšet střelba. Od čtvrtka při násilnostech v zemi zahynulo 272 lidí.
Agentura Reuters s odvoláním na vyjádření svědků uvádí, že v ulicích Juby se pohybují tanky. Ve vzduchu také byly dva vrtulníky, které střílely do míst, kde sídlí vedení Macharových politických i vojenských stoupenců.
Podle agentury AP se střílí také v okolí sídla OSN v Jubě. Čínská televize CCTV na twitteru uvedla, že při střetech zahynul čínský voják, který v jihosúdánské metropoli působil v rámci mírové mise OSN (UNMISS).
Současná vlna střetů vypukla ve čtvrtek, kdy oddíly věrné Kiirovi zastavovaly automobily Macharových stoupenců a chtěly je prohledávat, což vedlo k ozbrojeným střetům. V pátek se do vzájemné přestřelky pustily ochranky obou vůdců, kteří právě jednali v prezidentském paláci o zmírnění napětí. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění.
Rada bezpečnosti OSN v neděli vyzvala Kiira a Machara, aby učinili maximum pro bezodkladné ukončení bojů a pro to, aby měli svoje jednotky pod kontrolou.
Jižní Súdán vyhlásil před pěti lety nezávislost. V prosinci 2013 ale tuto nejmladší zemi světa a jeden z nejchudších států zachvátila občanská válka. V konfliktu proti sobě stojí síly loajální prezidentovi Kiirovi a povstalci podporující Machara.
Machar se koncem letošního dubna vrátil do metropole Juby, kde vzápětí složil slib viceprezidenta v nové vládě národní jednoty. Jde o součást naplnění mírové dohody ze srpna 2015, která má vést k ukončení války. Současné násilnosti ale vyvolávají obavy, že by se země mohla propadnout zpět do válečného konfliktu.