Úřady v Nigérii zaznamenaly od začátku roku více než 200 případů únosů, kdy únosci požadovali výkupné. Podle policie je těchto zločinů ve skutečnosti mnohem více, protože lidé hodně únosů nenahlásí. Útočníci zajatce podle některých svědků propouštějí po obdržení výkupného, ale neváhají oběti zabít, pokud peníze nedostanou.
Úřady a většina bývalých zajatců tvrdí, že únosci jsou často z řad nomádského pasteveckého etnika Fulbů. Ti se v posledních letech stávají terčem útoků, při nichž jim bandité kradou dobytek, znásilňují ženy a unášejí příbuzné. Mladí muslimští nomádi vyčítají úřadům, že je nechrání. Začali tedy rovněž krást a dopouštět se únosů, aby získali peníze.
"Ke svým obětem se nikdy nechovají nepřátelsky, ale bez váhání vás zabijí ve chvíli, kdy se přesvědčí, že od vaší rodiny žádné peníze nedostanou," řekl sedmatřicetiletý Abdulaziz Umar, kterého nedávno uneslo 16 ozbrojenců na motorkách, když jel autem z města Kaduna do metropole Abuja. Dostal se na svobodu po 12 dnech, když za něj rodina zaplatila v přepočtu 4400 eur (119 tisíc korun).
Příslušníci afrického pasteveckého etnika Fulbů podle místních médií také v rámci střetů o přístup k pastvinám v Nigérii zabili minulý měsíc nejméně 44 vesničanů a spálili desítky jejich domů. V zemi, kde žije zhruba 180 milionů obyvatel, je odhadem 13 milionů těchto tradičních nomádských pastevců.
Křesťanští zemědělci obviňují muslimské pastevce, že chtějí zabrat jejich půdu. Fulbové si zase stěžují, že jsou napadáni, diskriminováni, že jsou jim upírána základní práva, jako je přístup k pastvinám, ke vzdělání a politické činnosti. Zdůrazňují přitom, že jsou v oblasti již mnoho generací.
Fulbové tvoří nomádské pastevecké etnikum rozšířené především v oblasti afrického Sahelu, tedy v severní části západní, střední a východní Afriky od Senegalu, přes Súdán až po Etiopii. Důležité zastoupení mají v Burkině Faso, Kamerunu, Gambii, Guineji, Guineji-Bissau, Čadu, Mali, Mauritánii, Nigeru, Nigérii, Senegalu, Sieře Leone a Súdánu. Celkem je jich odhadem asi 24 milionů.