Proces s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem (59), který je před zvláštním tribunálem pro Sierru Leone v Haagu obviněn z válečných zločinů, bude pokračovat až počátkem příštího roku. Haagský tribunál odročil další stání až na 7. leden 2008 kvůli žádosti Taylorových právníků o více času na přípravu obhajoby.
Tribunál v roce 2003 obvinil Taylora z 11 válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných za občanské války v Sieře Leone v letech 1991 až 2002 a z podpory povstalců ze sierraleonské Jednotné revoluční fronty (RUF). Ti mu prý výměnou za zbraně poskytovali diamanty, které využíval na financování války v Libérii. Oba konflikty si vyžádaly na 300.000 lidských životů.
Exprezident začátek procesu bojkotoval s tím, že nemá dost peněz na obhajobu. Soud proto v červenci rozhodl, že tým Taylorových obhájců posílí a vyčlení na něj měsíčně asi 70 tisíc dolarů (přibližně 1,5 milionu Kč) i přes podezření, že exprezident má nepřiznané finanční rezervy.
Právník z nově zformovaného týmu Courtenay Griffiths řekl, že se mu v archivu v Libérii podařilo nalézt 20 nových krabic s Taylorovými písemnostmi, které je potřeba prozkoumat. Proto prý obhajoba soud požádala, aby bylo další stání odročeno. Podle Griffithse také k novým důkazním materiálům patří dopis bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera, který zaslal Taylorovi. Obhajoba bude nucena prozkoumat také Taylorův spis o 40 tisících stránkách, který jí předložil tým žalobců.
Dle původního rozhodnutí soudu měly už dnes začít první výslechy svědků obžaloby, včetně znetvořených obětí konfliktů. Obhájci však prý dnes vznesli námitku proti účasti těchto svědků na procesu s tím, že to není nutné, pokud ovšem obžaloba nechce využít emocionálního efektu, který vzbudí "přeprava bezrukých a beznohých z Afriky".
Na snímku Charles Taylor v březnu 2006.
Foto: archiv