Věčný vládce Mugabe? Proti bílým a homoušům horších prasat

Zahraničí
31. 7. 2013 06:15
Mugabe na předvolebním shromáždění na Národním sportovním stadionu v Harare.
Mugabe na předvolebním shromáždění na Národním sportovním stadionu v Harare.

Jak se volí v Zimbabwe? Prezident Robert Mugabe, praví se v jednom vtípku, to vysvětluje svým krajanům: "Když volíte mě, vhoďte hlasovací lístek do této malé černé krabice. Když hlasujete proti mě, vhodí vás do velké černé krabice vedle." V jihoafrickém Zimbabwe se dnes konají volby. A Mugabe, který vládne zemi už 33 let, věří, že zůstane v jeho čele až do své smrti.

Při minulých volbách roku 2008 měl dnes už 89letý autokrat namále. Jeho Africký národní svaz Zimbabwe - Vlasteneckou frontu (ZANU-PF) málem porazil jeho rival Morgan Tsvangirai a jeho Hnutí pro demokratickou změnu (MDC).

Mugabeho příznivci.Před druhým kolem voleb rozpoutaly ale tehdy Mugabeho smrtící švadrony teror, zabily přes dvě stovky Tsvangiraiových (61) aktivistů, takže bývalý odborář z voleb raději odstoupil a pod tlakem okolností se dohodl s Mugabem na jakémsi rozdělení moci.

Zimbabwský prezident zůstane nadále prezidentem a on, Tsvangirai, usedne do premiérského křesla. Tak to stojí na papíře. Ve skutečnosti, a to i po nedávné změně ústavy, která, opět na papíře, oklestila jeho pravomoci coby hlavy státu, má reálnou moc stále Mugabe.

Jeho poslouchá armáda a další silové složky. Když se jim zachce, šikanují šéfa vlády Tsvangiraie a jeho příznivce honí jako zajíce. Mugabeho věrní ovládají i většinu médií. Je s podivem, že při nynější volební kampani teklo málo krve. Asi i proto, že Mugabe si je podle svých slov jistý vítězstvím. Voliči se rozhodují jen mezi Mugabem a ... Mugabem.

Britská premiérka Thatcherová gratuluje Mugabemu k volbě premiérem roku 1980.Mugabe je každopádně nejstarším vládcem v Africe. A pokud vyhraje dnešní volby, nastoupí své sedmé volební období v čele země.

Neprůhledné volby

Také v ZANU-PF už nějaký čas zuří boj o následovnictví, či spíše následnictví. O Mugabeho trůn se perou umírněný viceprezident Joice Mujuru a obávaný zastánce tvrdé linie, ministr obrany Emmerson Mnangagwa.

Viditelně nemocný Mugabe, který bojuje s rakovinou, je však pevně rozhodnut vykonávat úřad prezidenta až do své smrti. Jeho okolí se musí obrnit trpělivostí.

Premiér Tsvangirai se marně snažil o to, aby nynější volby byly odsunuty, přinejmenším na srpen. Podle premiéra je stále třeba více času na reformu bezpečnostních sil a státních médií, otevřeně stranících hlavě státu. U ústavního soud ale neuspěl.

Šéf MDC a Mugabeho rival Morgan Tsvangirai.Minulý týden obvinil Mugabeho a jeho partaj, že se při hlasování chystají podvádět. To je ovšem ve volbách na černém kontinentě běžnou praxí.

Volby provází chaos a už týdny před hlasováním bylo jasné, že jejich monitorování Africkou unii (AU) a Společenstvím pro rozvoj jižní Afriky (SADC) bude spíše  fraškou.

Jejich pozorovatelé se bez doprovodu nemůžou ani hnout z hotelu. Seznamy voličů jsou neúplné, chybné a Mugabeho lidé ani nedovolili tsvangiraiovcům, aby do nich nahlédli. Premiér před novináři přesto hýří optimismem.

"Překvapí vás, že ZANU-PF přes pokusy o manipulace nevyhraje," zdůraznil. V zemi se nekonají oficiální průzkumy veřejného mínění, ale podle amerického střediska Freedom House a africké výzkumné skupiny Afro-Barometr má Mugabe před svým hlavním soupeřem - Tsvangiraiem a jeho Hnutím pro demokratickou změnu - těsný náskok.

Tučná odměna. Mugabe honí webového ducha

Několik měsíců před volbami ale Mugabeho zaskočil nečekaný protivník. Říká si Baba Jukwa a zasazuje prazidentovi tvrdé údery z internetu. Někteří mu začali přezdívat africký Edward Snowden.

Desítky tisíc příznivců svážených autobusy. Mugabe na předvolebním shromáždění na Národním sportovním stadionu v HarareBaba Jukwa zveřejňuje brizantní informace z Mugabeho okolí včetně armády, policie a tajných služeb. Jeho odhalení sahají od korupce přes zastrašování, znásilňování až po prezidentovo zdraví.

Pan (?) tajemný o sobě prohlašuje, že býval vysokým činovníkem vládní strany ZANU-PF. Podle informací, které zveřejňuje, je něco takového možné. Pravděpodobné ale je, že s Mugabem nebojuje na webu sám.

Jde nejspíše spíše o skupinu lidí, možná z MDC, což naznačuje už to, že uplynulé týdny se pro Mugabeho velmi nepříjemné informace objevovaly někdy pouze v hodinových odstupech. Není vyloučeno, že ve věci mají prsty zahraniční tajné služby.

Jak velký zájem o zprávy Jukwy na webu je, dosvědčuje už jeho facebookový profil. Má 289 tisíc fanoušků. To je na Zimbabwe, kde většina obyvatel prakticky nemá přístup k internetu, ohromné číslo.

Bílý farmář Hugo Fircks zavírá svou prosperující farmu Umsengesi po obsazení válečnými veterány roku 2000.Na jaře Jukwa opakovaně varoval před zavražděním bývalého ministra za stranu ZANU-PF Edwarda Chindori-Chininga. Jeho smrt prý připravují tajné služby. V červnu osmapadesátiletý politik zemřel, údajně při automobilové nehodě. "Věštba" Jukwy se naplnila.

Virtuální útočník se pro Mugabeho stal velkou hrozbou. Podle jihoafrických médií vypsal prezident za jeho dopadení odměnu 300 tisíc dolarů (asi šest milionů Kč). To je na Zimbabwe, kde loni činil průměrný roční příjem na osobu pouhých 200 dolarů, až astronomická suma.

Stará vesta. Útoky proti bílým či gayům

Ekonomika Zimbabwe je už dlouhé roky v katastrofálním stavu. Zodpovědný je za to v první řadě Mugabe. Přes to, že je zubožil, má ale u Zimbabwanů stále značnou podporu. Datuje se od doby, kdy jako vůdce osvobozeneckého hnutí porazil bílý režim někdejší Rhodesie.

Chronická astronomická inflace v Zimbabwe. Každý miliardářem...Kolem roku 2000 Mugabe skončil s relativně umírněnou reformní politikou své země, jež byla tehdy ještě stále označována za obilnici Afriky.

S brutálním vyháněním kolem čtyř tisíc bílých farmářů ze země a s politikou znárodňování začaly v Zimbabwe ekonomický úpadek, chaos a násilí v politice. Tento bezútěšný stav trvá více či méně dodnes.

I část Mugabeho příznivců zklamalo, že jejich kandidát nenabízel v nynějším volební kampani žádné nové vize pro svou zemi. Stále si vystačí se svým politicky zatuchlým slovníkem a výpady na nejrůznější strany.

Jeho několika projevů přetékalo nenávistí vůči Západu, zahraničním investorům (vyjma Číny a několika dalších zemí), bílým a rivalům z MDC. Jako často v minulosti opakované útočil na gaye a lesbičky. Homosexualita je podle něj "neafrická".

V prezidentových očích jsou homosexuálové horší než prasata nebo psi. Mugabe chválí zvířata, jež prý přirozeně vědí, jaká je jejich sexuální orientace.

Muž převáží ženu nemocnou cholerou do nemocnice v Harare (2008).Kritizoval i amerického prezidenta Baracka Obamu, který během své nedávné cesty po Africe vyzval její země, aby respektovaly práva homosexuálů.

Je nejlepší volbou jako prezident pro Zimbabwe opoziční šéf Morgan Tsvangirai? Ještě před pěti lety se to zdálo jaksi samozřejmé. Za nějaký čas ve vrcholné politice se ale i tento favorit Západu a jeho strana MDC "poafričtili", přizpůsobili místním poměrům.

Hnutí pro demokratickou změnu je už déle rozštěpené a také jeho politici se vyznačují soukromými aférami, nerozhodností, hamižností, rozkrádáním anebo honbou za lukrativními úřady.

Váleční veterání a další aktivisté při okupaci bílé farmy Bunkshill roku 2000.

Autor: - pp -Foto: ČTK , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ