Vedení Muslimského bratrstva přesunulo základnu do Londýna

Zahraničí
6. 4. 2014 09:55
Bývalý prezident Egypta Husní Mubarak.
Bývalý prezident Egypta Husní Mubarak.

Muslimské bratrstvo, které je v Egyptě považováno za teroristickou organizaci, si zřídilo kancelář v Londýně. Jak informovala stanice Al-Džazíra, do Británie uprchlo před zatčením ve vlasti několik členů vedení této organizace. Jedním z nich je Muhammad Súdán, který byl v hnutí, jež do loňska Egyptu vládlo, tajemníkem pro zahraniční vztahy.

"Egypt teď není stabilní, úřady obvinily členy Muslimského bratrstva a všechny, kdo jsou proti vládě," prohlásil Súdán.

Bratrstvo se ujalo moci po svržení bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Loni ale jeho nástupce Muhammada Mursího svrhla armáda a dosadila dočasnou vládu, která Egypt vede k volbám. Podle Al-Džazíry je nyní ve věznicích na 20 tisíc muslimských bratrů a tisíc jich přišlo o život při protestech. V březnu odsoudil soud k trestu smrti více než 520 Mursího příznivců za podíl na násilnostech při loňských protestech.

Bývalý prezident Egypta Husní Mubarak.Británie podle některých členů bratrstva nepodniká proti této organizaci žádné kroky a snaží se jí porozumět. Ale premiér David Cameron tento týden nařídil zpravodajským službám, aby vyšetřily tvrzení, že radikální Muslimské bratrstvo po potížích v Egyptě používá Londýn jako základnu. Členové bratrstva, s nimiž v Londýně Al-Džazíra hovořila, tvrdí, že dělají vše pro podporu kolegů v Egyptě, ale že Londýn není centrum jejich aktivit.

Súdán prohlásil, že od loňského července, kdy byl Mursí svržen, do Británie přišli pouze dva členové bratrstva a on je jedním z nich. Nikdo ze znalců ale není schopen zjistit, kolik muslimských bratrů je nyní v Británii.

Profesor mezinárodních vztahů na londýnské ekonomické škole Fawaz Gerges řekl, že Británie nechce opakovat chyby z 90. let, kdy byla obviněna, že se stala útočištěm muslimských radikálů. "Britská vláda, jak říká, není informována o činnosti bratrstva po arabském povstání a chce mu porozumět," řekl. Podle Al-Džaíry by mohla Británie následovat Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, které bratrstvo zařadily k teroristickým skupinám.

Gerges bratrstvo charakterizuje jako "náboženské, konzervativní a rovnostářské hnutí, jehož základními nástroji je politická a sociální mobilizace". I když se prý možná někteří z jeho členů podíleli na násilí, obecně to o bratrstvu neplatí.

Také další znalci za rozhodnutím Londýna vyšetřit aktivity bratrstva vidí tlak Káhiry a Rijádu. "Západní demokracie jednají s vládami Egypta a Saúdské Arábie, i když vědí, že jsou nedemokratické a netolerantní k odlišným politickým názorům. Neměly by podléhat tlaku nedemokratických států," řekla Maha Azzamová z institutu Chatham House.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ahmed Omar, Mohammed Bendari

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ