Velitele konžských milic Lubangu odsoudili za verbování dětí

Zahraničí
14. 3. 2012 11:03
Thomas Lubanga.
Thomas Lubanga.

Mezinárodní trestní soud (ICC) shledal bývalého velitele konžských milic Thomase Lubangu vinným z válečných zločinů za verbování dětských vojáků v letech 2002 až 2003 během občanské války v Kongu. Je to první verdikt v desetileté historii soudu.

Soud "se jednomyslně usnesl, že obžaloba prokázala nad vší pochybnost, že Thomas Lubanga je vinen ze zločinů verbování dětí mladších 15 let a že je nutil k účasti v ozbrojeném konfliktu", prohlásil britský soudce Adrian Fulford. Výše trestu bude prý oznámena později. Lubanga se proti rozsudku může odvolat.

Do řad povstalců bylo během války zverbováno více než 30 tisíc dětí.ICC je stálý orgán, jehož úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Vznikl 1. července 2002, činnost zahájil v roce 2003. Nejvyšším trestem, který může uložit, je doživotní odnětí svobody. Lubanga byl podle BBC prvním podezřelým, kterého soud vzal do vazby.

Jednapadesátiletý vůdce vzbouřeneckého Svazu konžských vlastenců (UPC) byl obžalován z toho, že od září 2002 do srpna 2003 ve východokonžském distriktu Ituri nasazoval děti do bojů v rámci občanského konfliktu.

Občanská válka, která byla nejkrvavějším konfliktem od druhé světové války a vyžádala si několik milionů obětí, skončila po pěti letech v roce 2003. Do řad povstalců bylo během ní podle aktivistů zverbováno více než 30 tisíc dětí.

Lubanga byl zatčen v Kongu v roce 2005 a o rok později vydán do Haagu. Proces s ním začal v lednu 2009 a skončil loni v srpnu. Lubanga obvinění popíral a tvrdil, že byl jen politik a na násilnostech neměl žádný podíl.

Důkazy, které předložil žalobce Luis Moreno-Ocampo, podle soudu mimo jiné ukazují, že UPC a jeho ozbrojená větev využívaly děti jako "vojenské hlídky" či "ochranku Thomase Lubangy". V povstaleckých jednotkách prý děti podstupovaly velmi tvrdý výcvik a byly přísně trestány.

Občanská válka skončila po pěti letech v roce 2003.Lubanga při čtení rozsudku zůstával bez hnutí, pouze v závěru slyšení se usmál na manželku. Čtení rozsudku se v části soudní síně určené pro veřejnost účastnila i americká herečka Angelina Jolie. Rozsudek označila za vítězství pro bývalé dětské vojáky. "Toto je jejich den. Tyto děti budou nyní cítit, že za to, co se jim stalo, a za jejich strádání prostě beztrestnost neexistuje," citovala její slova agentura AP.

Právní zástupce obětí Luc Walleyn řekl, že rozsudek pro ně představuje úlevu. Nejvyšší možný trest, který ICC může vynést, se ale prý v této kauze čekat nedá. "Verbování dětí je velmi závažný zločin, byla tu obětována celá mladá generace, ale přece jen to není genocida," řekl.

Verdikt přivítalo několik mezinárodní organizací zabývajícími se lidskými právy. Podle Human Rights Watch jde pro pachatele podobně závažných zločinů o silný signál, že neujdou trestu. Paul Nsapu z Mezinárodní federace pro lidská práva vyjádřil naději, že rozsudek přispěje k legitimitě soudu, který ze závažných zločinů podezírá mimo jiné syna svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajfa Isláma nebo úřadujícího súdánského prezidenta Umara Bašíra. Někteří aktivisté ale vyjádřili zklamání nad tím, že Lubanga nebyl viněn ze sexuálních zločinů. Soudci ICC přitom prý jasně zmínili, že dívky byly znásilňovány a zneužívány jako sexuální otrokyně.

Soud pak kritizoval práci žalobce Morena-Ocampa, především jeho zapojení zprostředkovatelů v Ituri v prvních fázích vyšetřování, které prý mělo za následek, že některé důkazy nebyly hodnověrné.

Autor: - red -, ČTK Foto: Profimedia , ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ