Revoluce v Libyi
Věrní libyjského vůdce dostali ultimátum do soboty
30.08.2011 22:02
Libyjští povstalci usilující o pád režimu Muammara Kaddáfího dali provládním jednotkám v Syrtě a dalších městech do soboty čas na to, aby složily zbraně. Rebelové prý jinak sáhnou po vojenském řešení. Kaddáfí i týden po dobytí své pevnosti v Tripolisu zůstává na útěku a podle Severoatlantické aliance nadále udílí rozkazy svým jednotkám.
Aliance se v posledních 24 hodinách soustředila na oblast Syrty a další místa na jihovýchod od Tripolisu, o nichž se mluvilo jako o možných Kaddáfího skrýších, a ujistila, že v operacích vytrvá, dokud bude třeba. Nevyloučila ani to, že Syrta, kde probíhají vyjednávání s tamními kmeny, by mohla padnout bez boje. Rebelové ale žádný posun v jednáních neohlásili a mluvčí jejich jednotek sdělil, že rozhodný okamžik se rychle blíží.
Místo Kaddáfího pobytu zůstává záhadou. Aliance údajně nezná ani osud jeho syna Chámise, který podle povstalců zahynul v sobotu při střetech nedaleko metropole. Naopak Kaddáfího dcera Ajša, která v pondělí se svou matkou a dvěma bratry utekla do Alžírska, dnes tamtéž porodila dceru.
Rebelové přijetí členů Kaddáfího rodiny v sousední zemi kritizovali, Alžírsko to ale označilo za humanitární gesto a jeho prezident podle alžírských médií uvedl, že kdyby Kaddáfí překročil hranice, bude v souladu s mezinárodním zatykačem zatčen. Alžírsko rovněž začalo uzavírat jižní část své hranice s Libyí, údajně kvůli tamní "choulostivé situaci".
Politický orgán vzbouřenců, takzvanou Přechodnou národní radu, dnes uznalo Slovensko. Učinilo tak jako jeden z posledních států Evropské unie. Členské země takzvané sedmadvacítky by se podle diplomatických zdrojů mohly do čtvrtka dohodnout na zrušení sankcí Bruselu vůči šesti libyjským přístavům. Největší námořní společnost světa Maersk Line mezitím oznámila, že od 8. září bude do Libye znovu vyplouvat.
K libyjským břehům se již z Malty vydaly dvě lodi s tisíci hektolitry vody a s potravinovou pomocí pro oběti bojů. Podle pracovníků Evropské unie provládní síly v Syrtě uzavřely systém, který zásobuje pitnou vodou libyjskou metropoli, a zastavily tak dvě třetiny dodávek do Tripolisu. Některá předměstí prý byla poslední tři dny zcela bez vody. Plavidla s touto životně důležitou tekutinou do Tripolisu vypravila Malta a Světový program pro výživu.
Sankční výbor Rady bezpečnosti OSN na žádost Londýna uvolnil na humanitární pomoc Libyi 1,6 miliardy dolarů (bezmála 27 miliard korun) z účtů libyjského režimu zablokovaných v Británii. Podle agentury AFP Německo hodlá z libyjských zmrazených aktiv uvolnit ke stejným účelům 1,4 miliardy dolarů a Francie počítá s částkou kolem 7,2 miliardy dolarů.
Povstání proti Kaddáfího skoro 42 let trvajícímu režimu začalo před šesti měsíci. Za tu dobu bylo podle jednoho z povstaleckých velitelů zabito odhadem 50 tisíc lidí. Loajalisté podle organizace Lékaři za lidská práva během bojů používali civilisty jako lidské štíty. Aktivisté při zkoumání situace na západě země ale zjistili i další porušování lidských práv včetně znásilňování.
Deník The Wall Street Journal uvedl, že pokud jde o sledování opozice, používal Kaddáfího režim kromě jiného i pokročilé technologie, jež získal od firem z Evropy nebo z USA. Mohl s jejich pomocí například blokovat internetové stránky, číst e-maily nebo odposlouchávat telefonické rozhovory.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.