Obávaná věznice Chikurubi hledá už od roku 2004 muže, který by byl ochoten provádět popravy oběšením. Padesát odsouzených tak již roky čeká, kdy se najde někdo, kdo je připraví o život.
Poslední kat dal výpověď poté, co popravil dva zloděje, kteří zabili při pokusu o útěk strážného. Od té doby je pozice volná, a to i přesto, že je v Zimbabwe je více než 94 procentní nezaměstnanost. Podle místního listu Daily News of Zimbabwe přitom nejsou požadavky na kandidáty nijak přehnané.
Ředitelství vězení uvádí, že postupy potřebné pro zvládnutí této pracovní pozice se dají velice snadno naučit. Uchazeč o práci popravčího nemusí mít žádné předchozí zkušenosti a nemusí umět číst a psát. Musí to být muž. Vyžaduje se po něm síla a soustředění. Rozhodně nejde o nic pro váhavé a nesmělé. "Pokud se podaří najít popravčího, představitelé vězení ho naučí utahovat oprátku a udržet si během popravy správný postoj," píše místní list.
"Vypadá ale, že nejtěžší část tohoto zaměstnání nemá nic společného s provazy a páčkami. Nejtěžší je vypořádat se s vlastním svědomím," dodávají Daily News.
"Popravčí nesmí nikdy váhat, jak začne mít pochyby, měl by odstoupit," řekl listu bývalý dozorce.
Někteří odsouzenci čekají na smrt déle než deset let. Minulý měsíc se jeden z nich, Shepherd Mazango, odvolal kvůli prodlevě k Nejvyššímu soudu.
"Někteří spoluvězni se už z dlouhého traumatu čekání zbláznili. Myšlenka, že můžu strávit třináct let ve vězení čekáním na popravu, tak jako George Manyonga, mě ničí," uvedl Mazango.
Vězení Chikurubi je známé svými špinavými, studenými a přeplněnými celami, které zamořují krysy a švábi. Mezi vězni jsou i oponenti Mugabeho režimu z řad zimbabwských lidskoprávních aktivistů. Brit Simon Mann, který zde byl držen v roce 2004, popsal skrz svého právníka brutalitu a nelidské podmínky v této věznici. Dostával prý shnilé jídlo a podstoupil mučení. V Zimbabwe si odseděl čtyři roky vězení za nelegální držení zbraní.
ČTĚTE TAKÉ: Brit Mann dostal 34 let za puč v Rovníkové Guineji
Zimbabwe od roku 1980 popravilo asi sedmdesát lidí. Humanitární organizace, ale i státní noviny Herald, volají po zrušení trestu smrti v zemi.
Naděje, že se podaří přesvědčit bývalého kata, aby se vrátil do práce, je údajně mizivá. Podle zdroje deníku Daily News trpěl po každé úspěšné popravě těžkými výčitkami.
Foto: DigitalGlobe, Profimedia