Jako opatření proti mexické (prasečí) chřipce rozhodly egyptská vláda a parlament vybít stovky tisíc vepřů v zemi, jež chová takřka výlučně křesťanská menšina. Dosud se masakry odehrávaly mimo oči veřejnosti. To se ale změnilo. Jedna egyptská novinářka teď masovou likvidaci čuníků natočila malou kamerou. A výsledek je děsivý.
Dokonce i islámští učenci nyní hovoří o porušování práva šaría.
Novinářku vyslal do terénu nezávislý list Al-Masrí Al-Júm. Žurnalistka sledovala transport pašíků ze stáje až k masovým hrobům vykopaným v poušti za branami Káhiry.
ČTĚTE TAKÉ: Egypští islamisté štvou proti prasatům. A křesťanům?
Na videu je vidět zvířata, jak zoufale kvičí, když je jejich likvidátoři překládají jako pytle cementu lžícemi bagrů z menších na větší nákladní auta. Mnoho prasat při tomto brutálním postupu utrpí zranění. Když se brání, jejich trýznitelé je mlátí.
V hromadách až po stovkách kusů mnoho zvířat umírá už během přepravy.
Čuníky, kteří tuto proceduru přežijí, postříkají poté blíže neurčenou chemikálií. Muži, kteří tuto práci dělají, uvádějí, že zvířata působením chemikálie během několika hodin zdechnou. Poté je házejí do jam s nehašeným vápnem.
Video, které se objevilo na YouTube, rozhořčilo ochránce zvířat na celém světě a vyvolalo dokonce i v samotném Egyptě parlamentní debatu. Islámští učenci i domácí veterináři označují metodu usmrcování prasat za porušování práva šaría.
Podle šajcha Sálima Muhammada Sálima, který stojí v čele výboru fatwy na káhirské univerzitě al-Azhar, islám přísně zakazuje zabíjet zvířata podobným způsobem. A to i přesto, že v islámu je prase považováno za nečisté zvíře.
Několik aktivistů z řad NGO protestovalo před státní veterinární službou a požadovalo, aby vláda zaplatila psychiatrickou léčbu všem, kteří se na drastickém videu objevují. Nejspíše ji kvůli své brutalitě potřebují.
Egyptská vláda mezitím nařídila, že prasata je nutné vybíjet jednotlivě a při jejich přepravě se nesmějí používat kruté metody.
Masové vybíjení čuníků schválil 29. dubna egyptský parlament. Iniciativa vzešla od islamistických politiků, ke kterým se obratem připojili ostatní. Prase považuje většina muslimů za odporné zvíře. Jde o zhruba 350 až 400 tisíc zvířat, jež chová téměř výlučně křesťanská menšina v zemi.
Prasečí chřipka je horší než vodíková puma, varovalo nedávno na zdravotnickém sympoziu v Káhiře Muslimské bratrstvo. Vypadá to, jako by egyptští politici byli hluší vůči apelům světových expertů, kteří zdůrazňují, že choroba se nepřenáší z prasete na člověka, ale z člověka na člověka. OSN označila reakci Egypta za "omyl".
Foto: Reuters a ČTK/AP