Keňský prezident Uhuru Kenyatta v úterý večer v keňské televizi oznámil konec zásahu bezpečnostních sil proti skupině teroristů, která v sobotu přepadla nairobské nákupní středisko Westgate. Během čtyřdenních bojů s útočníky ze somálských islamistických milicí Šabáb podle prezidenta přišlo o život šest vojáků a zahynulo 61 civilistů. Kenyatta také ohlásil, že pět teroristů je po smrti a 11 zatčeno. Nepotvrdil předchozí zprávy, podle nichž byly v komandu také Američané a občanka Británie.
Kenyatta řekl, že experti nyní pracují na odhalení národnosti útočníků. Vyhlásil také třídenní státní smutek, který začne ve středu.
Při popisu událostí prezident sdělil, že několik pater nákupního centra se zřítilo. "Útočníky jsme pokořili a porazili," prohlásil Kenyatta.
Teroristické komando zahájilo operaci v sobotu v poledne v centru, kam chodí nakupovat Keňané i cizinci. Operace proti němu trvala do dnešního večera, i když úřady avizovaly konec akce už ráno.
Podle médií se několik desítek lidí pohřešuje. Milice Šabáb do poslední chvíle prostřednictvím internetu tvrdily, že jejich bojovníci stále drží pozice. Pohrozily dalšími útoky, pokud Keňa nestáhne své vojáky ze sousedního Somálska. "Je tu nespočet mrtvých těl roztroušených uvnitř obchodního střediska a mudžáhidové (svatí bojovníci) stále drží své pozice," uvedly milice Šabáb na internetovém mikroblogu.
Mluvčí milicí v audiozáznamu na internetu pohrozil keňské vládě a "všem, kdo ji podporují", dalšími útoky. "Chtějí-li klid, ať odejdou z našeho území. Pokud to neučiní, pak toto byla jenom první kapka ve srovnání s tím, co bude následovat," tvrdil mluvčí.
Skupina pravidelně mění svůj twitterový účet, protože provozovatel mikroblogu je pravidelně zmrazuje. Šabáb však podle Reuters informuje vybrané novináře a další odběratele o těchto změnách e-mailem nebo jinými prostředky.
Mezi útočníky byli podle šéfky keňské diplomacie Aminy Mohamedové i dva či tři Američané a Britka. Hnutí Šabáb, které cituje Reuters, to však popírá. "Ti, kteří popisují útočníky jako Američany a Brity, jsou lidé, kteří nevědí, co se v budově nákupního centra Westgate děje," tvrdí pisatel.
Americké televizi PBS ministryně Mohamedová řekla, že dotyční Američané byli mladíci ve věku 18 až 19 let somálského či arabského původu a že v USA "žili v Minnesotě a ještě v jednom místě".
V případě Britky server britského deníku Daily Mirror spekuluje, že to může být devětadvacetiletá Samantha Lewthwaiteová, jež se prý na podobných útocích podílela již mnohokrát v minulosti a iniciovala i aktuální útok v Nairobi. Jde o fanatičku přezdívanou Bílá vdova, která byla provdaná za sebevražedného atentátníka, jenž se podílel na pumových útocích v londýnské hromadné dopravě v červenci 2005. Tělo bělošky se nyní experti snaží identifikovat. Šabáb později na internetu kategoricky popřely zprávu o účasti ženy. "Máme dostatek oddaných mladých mužů a do vojenských operací ženy nenasazujeme," uvedly milice na Twitteru.
Masakr v nákupním středisku v keňské metropoli Nairobi měl být odpovědí na dopadení londýnského rodáka Jermaina Granta. Lewthwaiteová s ním údajně plánovala pumové útoky v keňských přímořských letoviscích. Policie je dopadla v jejich bytě v Mombase v prosinci 2011. Lewthwaiteové se však podařilo uprchnout a úřady po ní od té doby marně pátraly.
Útok na Westgate podle stanice BBC podniklo v sobotu 12 až 15 útočníků, kteří začali házet granáty a střílet po zákaznících a prodavačích. Mezi mrtvými jsou děti a nejméně 18 cizinců, například šest Britů, jakož i občané Francie, Kanady, Nizozemska, Austrálie, Peru, Indie či Číny. Češi podle dosavadních informací české diplomacie mezi mrtvými ani zraněnými nejsou.
Z nákupního střediska stoupal v pondělí večer hustý kouř a plameny. Podle ministerstva obrany založili požár teroristé, aby narušili útok speciálních jednotek, jež mezitím ovládly všechna podlaží nákupního střediska. "Teroristé nemají žádný prostor pro útěk," prohlásil ministr vnitra, který dříve oznámil osvobození rukojmích a smrt tří teroristů. "Převzali jsme kontrolu nad všemi poschodími," ohlásil policejní inspektor
Tisíce obyvatel země vyslyšely výzvy a přišly darovat krev pro raněné. Útok odsoudil americký prezident Barack Obama jako "strašlivou ohavnost" a současně přislíbil Keni spolupráci a pomoc.
Africká unie rozhodla, že zintenzivní boj proti Šabábu. AU vyslala do Somálska jednotku AMISOM o 17 tisících lidech. Bojuje proti milicím od roku 2007 a slouží v ní hlavně Keňané, Uganďané a Burunďané. V minulých dvou letech se jim podařilo vytlačit Šabáb z Mogadiša a dalších bašt ve středu Somálska.
Šabáb bojuje v Somálsku od roku 2007 o ovládnutí země, během posledních dvou let jej ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole. Právě kvůli tomu, že v roce 2011 se do boje se somálskými milicemi zapojily keňské jednotky, začali příslušníci milicí útočit na keňském území. Za poslední dva roky se jim připisuje několik útoků. Nynější akce byla nejkrvavější od roku 1998, kdy al-Kajda zaútočila na americké velvyslanectví v Nairobi, kde zůstalo dvě stě obětí.