Vojáci z Čadu dnes střelbou rozháněli demonstranty, kteří u vjezdu na letiště středoafrické metropole Bangui protestovali proti prezidentovi Michelu Djotodiovi. Jednoho z nich vojáci zabili a asi čtyři desítky dalších zranili. Mezi demonstrujícími byli hlavně křesťané, kteří chtějí, aby muslim Djotodia odjel ze země. Středoafrická republika zažívá neklid od březnového převratu, za nímž stálo islamistické hnutí Séléka, jemuž velel Djotodia.
Účastníci dnešního protestu se dožadovali nejen odjezdu prezidenta, ale také vojáků z Čadu, kteří jsou v zemi v rámci mezinárodní vojenské mise MISCA. Nesli transparenty s nápisy podporujícími francouzskou vojenskou operaci Sangaris. "Ano Francii, ne Séléka", stálo na nich.
Když se ráno k letišti přiblížili vojáci v autě, lidé na ně začali házet kamení. Vojáci se bránili střelbou do davu, než přijely francouzské jednotky a rozehnaly lidi palbou do vzduchu. Francouzi zraněné převezli do polní nemocnice, kterou na letišti zřídila organizace Lékaři bez hranic.
Většina obyvatel Bangui jsou křesťané a obviňují čadské členy MISCA ze spolčování s hnutím Séléka. "Čaďané jsou teroristé, zabíjejí nás jako zvířata, nechceme, aby tu byla čadská mise MISCA," řekl jeden z účastníků dnešního protestu.
Séléka se po puči oficiálně rozpustilo a jeho členové převzali roli bezpečnostních jednotek. Milice ale stále fungují a v jejích řadách je mnoho súdánských a čadských muslimů.
Nové násilí, do něhož se zapojili křesťané, vypuklo 5. prosince a zemřelo při něm na tisíc lidí. Francie se proto rozhodla intervenovat a snaží se členy ozbrojených skupin odzbrojit. Francie má v zemi 1600 vojáků, v MISCA je na 3700 Afričanů.
Po několikadenním zklidnění minulý čtvrtek násilí začalo znovu. Muslimové, mezi nimi mnoho bývalých členů Séléka, v neděli protestovali proti přítomnosti Francouzů.
Při střetu francouzští vojáci tři bývalé milicionáře ze Séléka zabili.
Islamisté v březnu svrhli bývalého prezidenta Françoise Bozizého, jehož nahradil vůdce povstalců ze Séléka Djotodia.