Vůdce konžských povstalců <span>kývl</span> na mírová jednání

Zahraničí
16. 11. 2008 14:46
Nigerijský exprezident Obasanjo s vůdcem rebelů Nkundou (vpravo).
Nigerijský exprezident Obasanjo s vůdcem rebelů Nkundou (vpravo).

Nigerijský exprezident Obasanjo s vůdcem rebelů Nkundou (vpravo).Velitel konžských rebelů Laurent Nkunda ponechá otevřené cesty pro humanitární zásobování civilistů a je ochoten jednat s vládou o míru. Řekl to po dnešním jednání s bývalým nigerijským prezidentem Olusegunem Obasanjem, který přijel do Konga jako vyslanec OSN.

Sešli se poblíž konžské hranice s Rwandou a Ugandou. Obasanjo chce zabránit dalšímu šíření konfliktu, který trvá od srpna a kvůli němuž opustilo domovy na 250 tisíc Konžanů. Nkundova armáda tvrdí, že bojuje v zájmu konžských Tutsiů a chrání je před rwandskými Hutuy.

"Žádal nás, abychom podpořili mírový proces, a my jsme souhlasili," řekl po dvouhodinovém jednání s Obasanjem novinářům Nkunda.

Obasanjo se pak vrátil do Gomy a rozhovor označil za mimořádně úspěšný. "Nkunda chce udržet příměří, ale je to, jako když tančíte tango, k tomu musíte být dva," řekl. Prezident Joseph Kabila je prý s Nkundou ochoten vyjednávat bez předběžných podmínek. Vláda už Nové boje vyhnaly z domovů desítky tisíc lidí.dala najevo, že bude jednat nejen s Nkundou, ale také s ostatními povstalci. Obasanjo v pátek o situaci v Kongu hovořil v sousední Angole a dnes se přesune do Rwandy.

V Kongu působí 17 tisíc členů mírových jednotek OSN a uvažuje se o jejich posílení o dalších tři tisíce mužů.

Severně od Gomy dnes byla slyšet palba a podle agentur se tam bojovalo. Nkunda zprávu o dnešních bojích bagatelizoval, novinářům řekl, že "to problém není". Mluvčí jednotek OSN však trval na tom, že se střetli Nkundovi lidé s vojáky a že šest vojáků potřebovalo ošetření.

Současný konflikt ve východokonžské provincii Severní Kivu má kořeny v roce 1994 ve Rwandě. Extremističtí Hutuové při tehdejší genocidě zabili 800 tisíc Tutsiů a umírněných Hutuů a pak se část z nich uchýlila do východního Konga. Následovaly dva válečné konflikty a rozsáhlá humanitární krize. Většinou hladem a na následky onemocnění zahynulo na pět milionů osob.

Vyčerpaný uprchlík padl na útěku před rebely.Nkunda odmítl mírovou dohodu, jíž byl ukončen druhý z konfliktů v roce 2004, odešel z armády a připojil se k povstalcům. Obvinil Kabilu, že rwandské Hutuy vyzbrojuje a nechává bojovat v řadách chaotické konžské armády. Jeho kritici však tvrdí, že spíš než o Tutsie mu jde o vlastní moc a také o nerostné bohatství Konga.

Nkundovy jednotky se v říjnu přiblížily ke středisku Severního Kivu Gomě. Nkunda pak vyhlásil jednostranné příměří a vyzval Kabilu k vyjednávání.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ