Vůdci kmenů chtějí řešení do 48 hodin, hrozí vojenskou akcí

Zahraničí
24. 4. 2011 12:17
Situace v Misurátě není zdaleka vyřešená, boje trvají už dva měsíce.
Situace v Misurátě není zdaleka vyřešená, boje trvají už dva měsíce.

Libyjští kmenoví vůdci chtějí do 48 hodin přesvědčit povstalce v západním městě Misuráta, aby složili zbraně. Pokud se to nepodaří, je možné "vojenské řešení". Podle agentury AP to v neděli řekl náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Kaim.

Armáda tvrdí, že v pátek v obklíčeném městě útoky přerušila, aby dala prostor vyjednávání, mluvčí povstalců v Misurátě ale řekl, že vládní jednotky dnes dopoledne děly znovu bombardovaly centrum města a tři rezidenční čtvrti.

Boje mezi povstalci a silami libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v tomto přístavní městě trvají přibližně dva měsíce. Od soboty si podle rebelů citovaných agenturou Reuters vyžádaly nejméně 36 mrtvých a více než stovku raněných.

Boje o Misurátu

I když povstalci již slaví svobodu Misuráty, nikdo neví, zda ji provládní vojáci skutečně opustí.Podle Kaima jsou kmenoví vůdci rozhodnuti boje ukončit, částečně také proto, že je zablokován přístup k přístavu. Kaim tvrdí, že šest hlavních kmenů v oblasti může dát dohromady 60 tisíc ozbrojených mužů. V Misurátě se prý nadále nachází také Kaddáfího vojsko, které však v minulých dnech dostalo pokyn ke stažení.

O tom, zda se Kaddáfího vojáci skutečně stáhli, přicházejí rozporuplné zprávy. Povstalci v sobotu prohlásili, že město je svobodné. Dnes podle jednoho z obyvatel vytlačili Kaddáfího síly na okraj Misuráty a získali kontrolu nad hlavní nemocnicí, v níž se skrývali provládní bojovníci. Řada z nich se prý snažila v převleku za civilisty z místa utéct.

Zástupce povstaleckých sil v Benghází - hlavní baště vzbouřenců, ležící na východě země - zprávu o přerušení bojů označil za lest. Opozice podle serveru BBC míní, že Kaddáfí svým jednotkám nikdy nedá rozkaz Misurátu opustit. Podobné pochybnosti vyjádřil také britský ministr zahraničí William Hague.

Boje v třetím největším městě Libye si podle aktivistů vyžádaly nejméně tisíc obětí. Humanitární pracovníci odsud v uplynulých dnech evakuovali stovky raněných a zahraničních pracovníků. Do Benghází v neděli z Misuráty připluly dvě lodě s dalšími více než 1 400 lidmi. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže ve městě nadále čeká na evakuaci až 3 tisíce lidí.

Aliance útočí, Západ je nejednotný

Zbytky povstalecké vlajky u města Adžedábíja. NATO dnes oznámilo, že sobotní útok amerického bezpilotního letounu zničil v okolí Misuráty několik raketových stanovišť.

Na oblast u Misuráty se soustředil i sobotní útok aliančních letadel, při němž bylo zničeno sedm raketometů, tři obrněné transportéry, bunkr, tank a nákladní auto. Několik náletů mířilo také na Tripolis a Syrtu.

Americký senátor Lindsey Graham prohlásil, že by se letecké útoky NATO měly zaměřit na Kaddáfího nejbližší spojence a na vojenské velitelství. Dodal, že nejrychlejší cestou k tomu, aby se předešlo vojenskému patu, je "useknout hadovi hlavu".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním telefonickém hovoru s libyjským premiérem Bagdádím Alím Mahmúdím vyzval Tripolis, aby naplnil rezoluci OSN a ukončil útoky proti civilistům. Kuvajt dnes podle jednoho z povstaleckých předáků slíbil rebelům příspěvek ve výši 50 milionů kuvajtských dinárů (přibližně 2,9 miliardy korun).

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ