Vydání expremiéra Libye štěpí tuniskou koalici

Zahraničí
26. 6. 2012 16:09
Prezident Munsif Marzúkí se obává, že libyjský expremiér nemá ve své vlasti zaručen spravedlivý soud a mohl by tak být v ohrožení života.
Prezident Munsif Marzúkí se obává, že libyjský expremiér nemá ve své vlasti zaručen spravedlivý soud a mohl by tak být v ohrožení života.

Vydání bývalého libyjského premiéra z Tuniska do Libye vyvolalo obavy z rozštěpení tuniské vládní koalice. Sekulární tuniský prezident vydání označil za nelegální krok a islamistického premiéra pokáral za to, že jej umožnil.

Případ poukazuje na křehkost dohody o dělbě moci v tuniské vládní koalici složené z umírněné islamistické strany, která má většinu křesel v parlamentu, a ze dvou sekulárních stran. Zatímco premiér Hamádí Džibálí je z islamistické Strany obnovy, prezident Munsif Marzúkí je z liberálního Kongresu pro republiku.

Prezident Munsif Marzúkí se obává, že libyjský expremiér nemá ve své vlasti zaručen spravedlivý soud a mohl by tak být v ohrožení života.Marzúkí tvrdí, že premiér překročil své pravomoce, když nařídil vydání bývalého libyjského premiéra Bagdádího Alího Mahmúdího do Libye.

Mahmúdí je posledním premiérem svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a v Libyi je hledán kvůli údajným zločinům. Podle tuniského prezidenta však Mahmúdí nemá ve své vlasti zaručen spravedlivý soud a mohl by tak být v ohrožení života.

"Bylo to jednostranně vzaté nezákonné rozhodnutí," řekl dnes o vydání prezidentův mluvčí. Extradice prý mnohem víc souvisela se zahraniční politikou země.

Libyjského expremiéra Bagdádího Alího Mahmúdího nečeká ve vlasti nic dobrého.Ta je ovšem výsadou hlavy státu a prezident je připraven předložit celou věc ústavodárnému shromáždění, prvnímu orgánu zvolenému po loňském svržení dlouholetého tuniského režimu.

Podle dvou ministrů a zároveň premiérových spolustraníků bylo však rozhodnutí šéfa vlády administrativním krokem, kterému předcházely soudní a další procedury. Rozhodování o extradicích prý přísluší vládě a prezident v těchto věcech "nemá právo".

Mahmúdí byl šéfem Kaddáfího vlády pět let až do loňského srpna, kdy povstalci obsadili Tripolis. V Tunisku byl zatčen v září kvůli údajně ilegálnímu vstupu do země.

Premiér Hamádí Džibálí.Organizace na ochranu lidských práv vyzývaly Tunisko, aby ho nevydávalo v obavě, že v Libyi budou porušována jeho práva. Tuniský soud ale v listopadu rozhodl, že Mahmúdí by měl být vyhoštěn.

Podle prezidenta Marzúkího tři vládní strany souhlasily s tím, že Tunisko ve věci Libyjcova vydání počká až po volbách v Libyi, stanovených na 7. července, a na zprávu vyšetřovatelů o tom, zda je Libye s to uspořádat spravedlivý proces. Závěr vyšetřovatelů zatím nebyl zveřejněn.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Reuters: Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

V libyjském Tripolisu vypukly střety po zprávách o smrti vůdce ozbrojené skupiny

Zahraničí
13. 5. 2025

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ