Výnosný byznys. Libyjská města mají z uprchlíků stamiliony

Zahraničí
2. 12. 2016 06:05
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky do Libye přes Středozemní moře letos dorazilo přes 165 tisíc běženců.
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky do Libye přes Středozemní moře letos dorazilo přes 165 tisíc běženců.

Města na libyjském pobřeží získávají každý rok z pašování uprchlíků do Evropy příjmy ve výši 346 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy korun). Uvedl to velitel unijní námořní operace ve Středozemním moři Enrico Credendino v důvěrné zprávě. Admirál ale v dokumentu určeném členským státům EU neupřesňuje, jak k tomuto číslu dospěl.

Zpráva shrnuje činnost unijní námořní operace Sophia, jejímž cílem je především likvidace sítě pašeráků migrantů z Afriky. Credendino v ní uvádí, že pašování lidí je "hlavním zdrojem příjmů obyvatel libyjských pobřežních měst". Dodává, že různé islamistické skupiny "finančně vytěžují" trasy pašeráků přes Sahel, tedy země na jižním okraji Sahary, do Libye.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo od začátku letošního roku do Itálie přes Středozemní moře z Libye 165 tisíc běženců, což je už asi o 11 tisíc více než za celý loňský rok. Zájem migrantů o cestu z Libye vzrostl poté, co se začátkem roku uzavřela takzvaná balkánská trasa.

Letos ve Středozemním moři utonulo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) už 4636 lidí. Většina z nich byli Afričané, kteří se na cestu vydali právě v Libyi.

Autor: ČTK , APFoto: , Jana Erbáková

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ