Zástupci OSN a Africké unie se snaží zachránit jednání o míru v súdánské vzbouřenecké provincii Dárfúr, která začala v sobotu v libyjské Syrtě. Rozhovorům hrozí hned na počátku neúspěch, protože se jich neúčastní dvě největší povstalecká hnutí. Zástupci ostatních rebelů požádali kvůli tomu o odložení jednání, napsala agentura AFP.
Zástupci OSN a Africké unie odmítli požadavek rebelů na odložení rozhovorů. Dokud se do vyjednávání nezapojí největší vzbouřenecké organizace, Hnutí pro svobodu a rovnost (JEM) a Súdánská osvobozenecká armáda (SLA), chtějí jednat s přítomnými rebely o menších předběžných otázkách.
"Teprve po asi třech týdnech zahájíme podstatné rozhovory," říká Jan Eliasson, vedoucí mise OSN na syrtských rozhovorech.
Mluvčí mise OSN Ahmad Fauzí uvedl, že jednání budou mít tři fáze. První podle něj začala v sobotu, měla by trvat do konce příštího týdne a jednotlivé organizace by při ní měly navázat první kontakt. Ve druhé fázi by se měly sjednotit postoje všech rebelů a teprve ve třetí fázi rozhovorů se bude jednat mezi rebely a súdánskou vládou o nejdůležitějších otázkách.
Fauzí neuvedl, jak dlouho budou další fáze jednání trvat. Spojené národy a AU však doufají, že jimi vytvoří dostatečný prostor pro to, aby se do rozhodujících fází dialogu zapojily i organizace, které zatím rozhovory bojkotují.
Súdánská vláda pohrozila vzbouřencům, že bude za jediné skutečné reprezentanty Dárfúru považovat jen ty skupiny, které se účastní jednání.
Zástupci JEM a SLA označili rebely jednající v Syrtě za loutky súdánské vlády, které nemají v Dárfúru skutečně silnou pozici. Obě organizace jsou nejsilnějšími protivníky Chartúmu a často se účastní nejtvrdších střetů se súdánskou armádou. Mají také velkou podporu dárfúrských obyvatel.
Jednání v Syrtě zahájila súdánská vláda v sobotu vyhlášením jednostranného příměří. Zástupci vzbouřenců ho však vnímají skepticky. Za více než čtyři roky trvání konfliktu už bylo příměří vyhlášeno několikrát, pokaždé ho však jedna ze stran porušila.
Súdánský konflikt si podle odhadů OSN vyžádal nejméně 200 000 obětí a vyhnal z domova na dva miliony lidí. Súdánská vláda tato čísla označuje za nadhodnocená a oficiálně uvádí 9000 mrtvých.
Foto: AP