Britská stanice BBC získala důkazy, že část pomoci poskytnuté Etiopii v letech 1984-1985 kvůli hladomoru byla použita na nákup zbraní. Byť se díky finanční pomoci světa podařilo zachránit miliony lidí, ukazuje se, že ne vše dostali potřební.
Bývalí vůdcové rebelů popsali BBC, jak operace obvykle probíhala: převlékli se za obchodníky a pak se setkávali se zástupci nevládních organizací, aby získali peníze na pomoc obětem hladomoru. Finance potom použili na nákup zbraní pro boj s tehdejší vládou.
Potvrzují to i dobové dokumenty odtajněné americkou CIA, ve kterých se píše, že pomoc "byla téměř jistě využívána k vojenským účelům".
V té době etiopská vláda sváděla boje s rebely v severních provinciích Eritrea a Tigray. Jelikož vláda kontrolovala malou část země, nevládní organizace vozily pomoc ze sousedního Súdánu. Některé ale do země přivážely hotovost, za kterou nakupovaly od etiopských farmářů v oblastech, kde byly přebytky, pšenici.
"Dali mi oblečení, abych vypadal jako muslimský obchodník. Byl to trik kvůli nevládním organizacím," tvrdí jeden z tehdejších rebelů z Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF) Gebremedhin Araya.
Když se s humanitárními pracovníky dohodl, dodal jim náklad pšenice v pytlích. Pšenice byla ale pouze navrchu, pod ní už byly pouze pytle s pískem. Araya pak prý peníze předával vůdcům rebelů. Údajně včetně Melese Zenawiho, který se v roce 1991 stal etiopským premiérem.
Tuto praxi BBC potvrdil ještě bývalý velitel rebelů Aregawi Berhe, který dnes žije v Nizozemsku. "Humanitární pracovníci byli podváděni," říká. Podle něj prošlo rukama rebelům z TPLF jen v roce 1985 sto milionů dolarů, z nichž 95 procent šlo na nákup zbraní nebo na kupování oponentů.
Je důležité však nezapomínat, že v té době zuřila studená válka a tehdejší Sovětský svaz a Spojené státy spolu sváděly zástupné války především na bojištích třetího světa. SSSR například poskytlo v té době etiopské vládě čtyři miliardy dolarů a důstojníky-poradce, kteří se účastnili tažení proti rebelům.
Spojené státy se zase řídily Direktivou národní bezpečnosti číslo 75, kterou podepsal prezident Ronald Reagan v roce 1983. Objevují se spekulace, že americké tajné služby o zneužívání pomoci dobře věděly, ale nezasáhly, protože to sloužilo tehdejší zahraniční politice.
V direktivě se praví: "Americká politika se bude soustředit na omezování a destabilizaci aktivit sovětských spojenců a klientů ve Třetím světě."
Foto: Profimedia a OSN