Za tanky chceme miliony, vzkazují <span>somálští piráti</span>

Zahraničí
27. 9. 2008 14:00
Somálský pirát na jedné z unesených lodí. (Ilustrační foto)
Somálský pirát na jedné z unesených lodí. (Ilustrační foto)

Somálský pirát na jedné z unesených lodí. (Ilustrační foto)Somálští piráti požadují za propuštění ukrajinské nákladní lodi, kterou unesli ve čtvrtek u somálských břehů, výkupné ve výši 35 milionů amerických dolarů (asi 585 milionů korun). Ukrajinské plavidlo vezlo do Keni náklad 33 tanků sovětské výroby a velké množství munice.

Jedenadvacetičlennou posádku lodi tvoří kromě Ukrajinců i Rusové, a Moskva proto v pátek oznámila, že k Somálsku vyšle svou válečnou loď.

O výši požadovaného výkupného informoval zástupce nezávislé keňské organizace Seafarers Assistance Programme, která činnost pirátů monitoruje.

ČTĚTE TAKÉ: Somálští piráti uloupili tanky. Vyplula ruská válečná loď
                        Somálští piráti propustili posádku luxusní plachetnice
                        Další oběť somálských pirátů - malajský tanker

Také ruská média napsala, že únosci zahájili jednání o výkupném. Zpravodajský server Life.ru na svých stránkách zveřejnil přepis telefonického rozhovoru s údajným členem posádky unesené lodi, který tvrdil, že únosci chtějí navázat kontakt s majiteli plavidla. Podle námořníka ukrajinská loď nyní kotví poblíž somálského přístavního města Hobyo a nikdo z posádky není zraněn.

Unesená loď s tanky a další výzbrojí.Piráty se moře jen hemží

Podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu jsou vody u Somálska nejnebezpečnější na světě, letos zde bylo přepadeno více než 40 lodí. Zároveň je však tato oblast jednou z nejfrekventovanějších lodních obchodních tras na světě. Ročně tudy propluje okolo 50 tisíc plavidel.

Somálští piráti v současné době zadržují celkem asi desítku lodí a více než 200 námořníků. V pátek propustili japonskou loď a její jednadvacetičlennou posádku poté, co dostali výkupné ve výši dvou milionů dolarů. Loď MV Stella Maris byla u somálských břehů zadržena 20. července a posádka i plavidlo strávily v rukou pirátů více než tři měsíce.

Rusko vyslalo k somálským břehům fregatu Něustrašimyj.

Foto: ruská armáda a archiv

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Ukrajina si po pozastavení dodávek zbraní předvolala velvyslance USA

Zahraničí
2. 7. 2025
Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ