Západ hodlá proti Kaddáfímu vytrvat, nemá budoucnost

Zahraničí
15. 4. 2011 18:25
Libyjský rebel kouří u raketometu.
Libyjský rebel kouří u raketometu.

Libye v čele s Muammarem Kaddáfím nemá budoucnost, takže je nutné proti Kaddáfího jednotkám dále bojovat. Vyslovili se pro to ve společném prohlášení ve velkých světových denících nejvyšší představitelé USA, Británie a Francie. Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se dnes v Berlíně pro svržení Kaddáfího vyslovili i šéfové diplomacií Severoatlantické aliance a EU.

Francouzský ministr obrany Gérard Longuet upozornil na to, že společné prohlášení Baracka Obamy, Davida Camerona a Nicolase Sarkozyho překračuje nynější mandát Rady bezpečnosti OSN, na jehož základě se bojuje v Libyi. V rezoluci se nehovoří o svržení Kaddáfího, ale pouze o ochraně libyjských civilistů. Před rozšířením úderů varoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a znovu se vyslovil pro politické řešení konfliktu.

Trojice vrcholných politiků ale tvrdí, že ponechat u moci Kaddáfího, který nepřestává zabíjet vlastní lidi, by bylo zradou na Libyjcích. Longuet naznačil, že to možná přiměje RB OSN ke změně stanoviska. Francie a Británie by chtěly rozšířit vojenské útoky na logistická centra a centra velení Kaddáfího sil, ale libyjskou opozici vyzbrojovat nechtějí.

Kaddáfí nesmí zůstat, shoduje se dál Západ.Schwarzenberg uvedl, že v Berlíně "jasně zaznělo ... že nejde už jenom o ochranu obyvatelstva, nýbrž o odstranění pana plukovníka Kaddáfího".

V NATO dále trvá nespokojenost s tím, že se na operacích aktivně podílí málo států. Generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že je naděje, že útočná letadla poskytnou další země. Z 28 členských zemí se útoků účastní jen Francie, Británie, Kanada, Belgie, Norsko a Dánsko. Rasmussen zároveň uvítal výzvu k odstavení Kaddáfího.

Libyjské vládní síly zatím opět zaútočily na povstaleckou Misurátu a zabily nejméně osm lidí. Čtvrteční raketový útok na město si vyžádal 23 obětí. Podle libyjské televize byly při náletu NATO zasaženy Azízíja a Syrta. Přestřelky mezi Kaddáfího oddíly a povstalci jsou hlášeny rovněž z Adžedábíje. Z Misuráty vyplula do bezpečného Benghází loď s 1200 migranty z Asie a Afriky, zuboženými čekáním v rozbouřené západní Libyi.

K bojům proti NATO i Kaddáfímu vyzval ve videozáznamu muž číslo dva al-Kajdy Ajmán Zavahrí. Řekl, že by se k bojům v Libyi měli připojit muslimové celé severní Afriky. Přispějí tak ke svržení Kaddáfího a nastolení islámského státu v Libyi.

Páteční protesty

Násilí se nevyhnulo ani protestům, které se konaly jako každý pátek po poledních modlitbách v mnoha blízkovýchodních městech. V Jordánsku při nich byly zraněny desítky lidí, včetně 40 policistů, z nichž bylo šest pobodáno noži.

Jemenky protestují proti prezidentu Sálihovi.Tisíce, možná až desetitisíce lidí demonstrovaly proti vládnoucímu režimu také v Sýrii. Policie nasadila slzný plyn proti účastníkům protestního pochodu, kteří mířili do centra metropole Damašku. Z jiných měst vážnější incidenty zatím hlášeny nebyly.

V jemenském hlavním městě San'á jsou tradičně v ulicích dva tábory. Jeden tvoří odpůrci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, druhý jeho příznivci. Sálih obhajoval svůj postup tvrzením, že zůstává ve funkci v souladu s ústavou. Opozice, k níž se nově připojili i duchovní a největší kmenové svazy, žádá jeho okamžitý odchod.

V Egyptě při nepokojích zahynulo asi 800 lidí, v Sýrii 200, v Jemenu 100. Oběti libyjského konfliktu se počítají na tisíce.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ