Zimbabwská opozice do čela. Vydrží dohoda s Mugabem?
11.02.2009 08:39
Předák zimbabwské opozice Morgan Tsvangirai jmenoval nového ministra financí, který se tak stal jedním z prvních ministrů vznikající koaliční vlády. Na vytvoření společného kabinetu se Tsvangirai s prezidentem Robertem Mugabem po měsících sporů dohodl minulý týden.
Zimbabwský parlament také schválil nařízení, na jehož základě budou bezpečnostní složky v zemi pod pravomocí obou vedoucích politiků.
Tendai Biti, který je tajemníkem hlavní opoziční strany Hnutí pro demokratickou změnu (MDC), bude pověřen obnovou těžce zasažené zimbabwské ekonomiky a získáváním důvěry západních dárců a investorů.
ČTĚTE TAKÉ: Centrální banka v Zimbabwe škrtla dvanáct nul
Zimbabwe: pakt opozice s "ďáblem" na dosah
"Mandátem ministerstva (financí) je vytvořit stabilní ekonomické prostředí pro všechny Zimbabwany... a etablovat Zimbabwe jako silné investiční centrum," řekl Tsvangirai na tiskové konferenci krátce po Bitiho jmenování.
Tsvangirai se v nové vládě stane premiérem podle dohody o sdílení moci, jejímž cílem je ukončit politickou krizi v zemi a obnovit kolabující hospodářství. Přísahu má premiér složit dnes, celá vláda v pátek.
Jednou z podmínek opozice pro vytvoření společné vlády byla kontrola nad bezpečnostními složkami, které v minulosti na povel Mugabeho a jeho spojenců často pronásledovaly členy MDC. Zimbabwský parlament včera schválil nařízení, podle kterého budou tento sektor ovládat Mugabe s Tsvangiraiem společně. Zdroje však neuvádějí, jak si funkce oba politici rozdělí.
Analytici se domnívají, že Mugabe a Tsvangirai, dva dlouholetí političtí protivníci, kteří nyní musejí spolupracovat, jmenují ministry spíše blízké politické spojence než technokraty a ekonomy, kteří by byli lépe kvalifikovaní pro obnovu země.
Jmenování dvaačtyřicetiletého Bitiho, právníka a zakládajícího člena MDC, který kompromisu s Mugabem tvrdě oponoval, názoru odborníků odpovídá. Je také možné, že se Biti brzy dostane do sporů s guvernérem centrální banky, který je Mugabeho spojencem.
Zimbabwe bylo dříve obilnicí jižní Afriky a jednou z nejslibnějších ekonomik na kontinentu, ale kvůli hyperinflaci se v zemi v současné době každý den zdvojnásobují ceny, nezaměstnanost dosahuje 90 procent a zimbabwská měna je téměř bezcenná.
V Zimbabwe navíc už půl roku řádí epidemie cholery, která si podle nejnovějších statistik OSN vyžádala již 3467 lidských životů. Nemocí je nakaženo přes 70 tisíc obyvatel a ti se musejí spolehnout převážně na pomoc zahraničních zdravotnických organizací. Šéf Červeného kříže v Africe John Roche však dnes uvedl, že organizace dostala na práci v Zimbabwe jen polovinu z požadovaných prostředků a jestli se její finanční situace nezlepší, do čtyř týdnů bude muset své operace v zemi ukončit.
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.