V noci na úterý se v Libyi nedaleko Benghází zřítila americká stíhačka F-15. Jednoho člena její posádky zachránili spojenečtí vojáci, druhého Libyjci. Podle britského bulvárního deníku Daily Mail měli Američané při záchraně svého pilota postřelit několik libyjských vesničanů.
Podle stanice Channel 4 je mezi civilisty spousta zraněných vesničanů, jednoho z nich údajně čeká amputace nohy. Admirál Samuel Locklear, který velí námořním silám USA v Evropě a Africe, odmítl informaci komentovat.
Locklear však promluvil o jiném trápení spojenců. Zmínil, že navzdory dosavadním úspěchům v Libyi se koaličním silám nedaří zcela chránit civilisty.
Špatná situace je zejména ve městě Misuráta, kde vládní jednotky Muammara Kaddáfího drží v šachu povstalce. Z města přicházejí informace o obětech a zraněných.
Spojencům se od víkendového začátku útoku podařilo nad Libyí výrazně rozšířit bezletovou zónu, již nad zemí vyhlásila Rada bezpečnosti Organizace spojených národů. Její rezoluce také žádá ochranu civilistů "všemi prostředky" s výjimkou pozemních sil.
"Mám za to, že navzdory našim dosavadním úspěchům Kaddáfí a jeho síly stále nevyhovují rezoluci OSN, protože stále útočí na libyjské obyvatelstvo," uvedl americký admirál.
Anketa:
Je intervence spojenců v Libyi správným krokem?
Kaddáfího tanky nadále ostřelují zejména město Misuráta. Boje si zde od pondělí vyžádaly nejméně 40 obětí. Podle BBC jsou mezi mrtvými i čtyři děti, které byly v autě zasaženém tankovou střelou. Lékaři z Misuráty BBC sdělili, že tamní nemocnice jsou plné. Od pondělí bylo hospitalizováno přes 100 zraněných, v zařízení navíc nefunguje světlo a k dispozici není ani voda.
Kampaň spojenců nyní podle Lockleara vstupuje do druhé fáze. V první se snažili ustavit bezletovou zónu. Libyjské letectvo již nyní pro spojence nepředstavuje hrozbu. Ve druhé fázi tak budou sledovat měnící se situaci na bojišti a budou zasahovat proti Kaddáfího jednotkám, které nedodržují rezoluci Organizace spojených národů.
Libyjci bojují proti Kaddáfímu od února, ale libyjský vůdce nechce odstoupit. Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci umožňující vojenský zásah proti Libyi minulý čtvrtek kvůli obavám, že v Libyi hrozí masakry. O situaci v zemi bude Rada bezpečnosti znovu jednat ve čtvrtek.