Uprchlíci a imigranti v Libyi čelí znásilňování, mučení a únosům kvůli výkupnému, které požadují pašeráci lidí. Také je systematicky využívají jejich zaměstnavatelé, jsou pronásledováni kvůli náboženství a jinak zneužíváni různými ozbrojenými skupinami a zločineckými gangy. Ve své zprávě nazvané Libye je plná krutosti: příběhy o únosech, sexuálním násilí a zneužívání běženců to uvedla organizace Amnesty International.
"Příšerné podmínky imigrantů, související s rostoucím bezprávím a běsnícími ozbrojenými konflikty, ukazují, jak nebezpečná dnešní Libye je," uvedl Philip Luther, ředitel AI pro Blízký východ a severní Afriku. Připomněl, že uprchlíci nemají jak se dovolat spravedlnosti a kam se uchýlit do bezpečí, takže jsou zcela odkázáni na pašeráky lidí. Ti je bezcitně vydírají, zneužívají a útočí na ně.
Mezinárodní společenství podle Luthera jen tiše pozorovalo, jak se Libye po skončení mise NATO v roce 2011 propadá do chaosu, což umožnilo milicím a ozbrojeným skupinám "nastolit šílenství". Teď musí podle něj svět čelit následkům, včetně přílivu imigrantů.
Zpráva AI připomíná, že Libye byla po léta jak cílovou, tak tranzitní zemí pro běžence prchající před chudobou, ozbrojenými konflikty nebo pronásledováním ze subsaharské Afriky a Blízkého východu. Mnoho z nich přichází do Libye v naději, že se dostanou do Evropy. Situace v zemi se však tak zhoršila, že i ti imigranti, kteří v Libyi žijí a pracují po léta, nasedají na lodě mířící do Evropy.
Dalším důvodem, proč se tolik uprchlíků nyní snaží odejít, je fakt, že tisíce lidí v uprchlických táborech čelí "nekončícímu věznění v hrozných podmínkách".
Mezi běženci, kteří se chtějí dostat do vysněné Evropy, jsou i Syřané, kteří musejí kvůli nemnoha schůdným cestám na souši volit cestu po moři.
Luther ocenil iniciativu summitu EU, který minulý měsíc v Bruselu oznámil plán, jenž počítá se zvýšením prostředků na záchranné operace ve Středozemním moři. "Utopí se nicméně ještě více lidí, pokud nebudou rychle dodána záchranná plavidla a nasazena v oblastech, kde je to nejvíce potřeba," varoval Luther. Záchranné lodě by podle něj měly zůstat tak dlouho, dokud bude příliv uprchlíků pokračovat. Záměr summitu EU ničit lodě převaděčů podle něj povede k tomu, že v konfliktní zóně uváznou tisíce imigrantů.
Egypt a Tunisko navíc v obavách z přelití krize v Libyi na jejich půdu zpřísnily režim na hranicích. To znamená, že běženci, kterým byl ukraden nebo zabaven pas, nemají jinou možnost než opustit zemi nebezpečnou cestou po moři.
Ve zvlášť rizikové situaci se v Libyi ocitají křesťanští imigranti a uprchlíci, kterým hrozí nebezpečí ze strany ozbrojených skupin snažících se nastolit jejich vlastní pojetí islámského práva. Unášeni, mučeni a zabíjeni kvůli svému vyznání jsou tak především běženci z Nigérie, Eritreje, Etiopie a Egypta.
Migranti jsou ohroženi ve všech etapách jejich cesty ze západní a východní Afriky směrem k libyjskému pobřeží. Uprchlíci ze subsaharské Afriky, včetně dětí bez dospělého doprovodu, jsou unášeni kvůli výkupnému. Během zajetí jsou mučeni nebo je s nimi špatně zacházeno tak, aby rodiny zaplatily výkupné. "Ti, kteří si nemohou dovolit zaplatit, jsou využíváni a často drženi jako otroci," uvádí zpráva. Jeden z uprchlíků popsal, že byl vězněn ve "špinavé, přeplněné místnosti bez toalet, přikrývek nebo matrací a k jídlu dostával jen kousky suchého chleba".
Především ty ženy, které cestují samy, bez mužů, riskují znásilnění. Jedna žena z Nigérie popsala AI, že ji ve městě Sabhá hromadně znásilnilo 11 mužů z jednoho ozbrojeného gangu. Její spoutaný manžel tomu musel přihlížet.
Někteří uprchlíci rovněž uvedli, že čekali za hrozných podmínek v rozestavěných domech až tři měsíce, než pašeráci shromáždili lidi k nalodění.
Otřesné podmínky panují také v uprchlických táborech, kam se běženci dostávají na dlouhou dobu za neoprávněný vstup do Libye a podobné přestupky. Končí tam i ti, které na lodích dopadne libyjská pobřežní stáž. Na denním pořádku je mučení a znásilňování, napsala ve zprávě AI.