Zvláštní složky rozehnaly protesty proti Kaddáfímu

Zahraničí
19. 2. 2011 18:39
Plukovník Kaddáfí má silnější pozici než jeho diktátorští kolegové ze severu Afriky.
Plukovník Kaddáfí má silnější pozici než jeho diktátorští kolegové ze severu Afriky.

Libyjské speciální jednotky v Benghází rozehnaly tábor, který tam před dvěma dny rozbili manifestanti protestující proti režimu plukovníka Muammara Kaddáfího. Během soboty tam pak podle dalšího svědectví bezpečnostní síly rozehnaly střelbou do vzduchu dav, který se předtím zúčastnil pohřbu pátečních obětí nepokojů.

Benghází bylo v posledních dnech dějištěm největších protestů proti Kaddáfímu za víc než 42 let jeho vlády. Vláda proti demonstracím tam i jinde ostře zakročila. Podle svědků citovaných organizací Human Rights Watch zabily bezpečnostní síly během tří dnů nejméně 84 demonstrantů. Skutečný počet je těžké stanovit. Zahraniční novináři nemohou od začátku nepokojů do země přijíždět a přístup médií do oblastí střetů a spojení s těmito oblastmi jsou omezeny.

Oficiálně nebylo nic oznámeno. List Kuryna, který vychází v Benghází a který bývá spojován s jedním z Kaddáfího synů, napsal, že v pátek bylo ve městě zabito 24 lidí. Podle něho musely bezpečnostní síly použít střelných zbraní proti demonstrantům, kteří útočili na sídlo policie a na vojenskou základnu. "Stráže byly přinuceny střílet," napsal deník.

AFP informovala, že podle zaručeného zdroje nařídil libyjský generální prokurátor vyšetřování násilí, které demonstrace provázelo. O údajném rozehnání tábora opozičníků informovali anonymní svědci. Speciální síly podle nich použily slzného plynu a oblast "vyčistily".

Místní lidé sdělili, že do Benghází a některých dalších měst přišli příslušníci elitní, takzvané Chamísovy brigády, nazývané podle Kaddáfího syna, který ji vede. Doprovázeli je milicionáři, mezi nimiž byli zjevně i zahraniční žoldnéři, zřejmě prý z Tuniska nebo ze subsaharské Afriky. Tyto zprávy nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Britská rozhlasová stanice BBC citovala obyvatele Benghází, podle nichž jsou některé části města bez proudu a u vládních budov jsou tanky. Většina lidí se prý bojí ven. Agentura AP také uvedla, že nad ránem byl v Benghází přerušen internet.

List Az-Zahf al-Achdar (Zelený pochod) v úvodníku pod titulkem "Není vůdce mimo Kaddáfího!" napsal, že "náš lid je dnes odhodlanější čelit výzvám a postavit se všem špinavým plánům a spiknutím zosnovaným Amerikou, sionismem a zrádci ze Západu". Analytici uvádějí, že v Libyi je situace jiná než v dalších zemích severní Afriky, protože Kaddáfí může díky příjmům za ropu zmírňovat sociální problémy, a navíc je ve většině země respektován.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ