Příčinou nynější finanční krize Západu je bezvěrectví. V debatě, kterou dnes vysílala íránská televize, to řekl íránský prezident Mahmúd Ahzmadínežád. "Jejich (západní) ekonomika se hroutí a příčinou jejich porážky je to, že zapomněli na boha a na slitování," prohlásil prezident.
Krize finančních trhů podle něho ukončí převahu "mezinárodních zlodějů" ve světě. "Je to znamení, že se naplní božský slib a tyrany a zvrhlíky nahradí věřící a soucitní. Díky odporu íránského národa, který je vlajkonošem hnutí imáma Mahdího (posledního, 12. imáma, v něhož věří šíitští muslimové), a s boží pomocí bude na světě nastolena spravedlnost," řekl Ahmadínežád.
Šíité na rozdíl od sunnitů uznávají právo na vedení obce věřících jenom pokrevním potomkům proroka Mohameda. Bylo to podle nich 12 imámů, přičemž poslední z nich, Mahdí, nezemřel, ale odešel do ústraní a objeví se, aby zachránil svět a nastolil vládu práva a míru.
Írán se potýká s vysokou inflací a vážnými ekonomickými problémy, za něž je Ahmadínežád doma kritizován. Je to ale také druhý největší vývozce ropy zemí OPEC a koncem září se tam díky privatizaci a zvyšujícímu se zisku podniků dařilo navzdory všeobecnému burzovnímu zmatku držet burzovní indexy na vzestupu. Ředitel teheránské burzy Alí Rahmání přiznal, že v tomto případě je pro Írán mezinárodní izolace vlastně výhodou.
Foto: Reuters, archiv