Série pumových útoků proti šíitům v Iráku si vyžádala bezmála šest desítek mrtvých a desítky zraněných. Po dopoledních explozích v šíitských čtvrtích Bagdádu zaútočil sebevražedný atentátník na šíitské poutníky v jižním Iráku.
Při útoku na policejní kontrolní stanoviště na západním okraji města Násiríja, které je správním střediskem jihoirácké provincie Zikár, přišlo o život 30 osob, zraněno bylo dalších 72 lidí. Nejméně 25 lidí už předtím přišlo o život a bezmála 70 bylo zraněno při čtyřech pumových útocích v iráckém hlavním městě Bagdádu.
Jde o nové projevy násilí v době, kdy Irák zažívá nejhorší politickou krizi za poslední rok, která po nedávném definitivním odchodu amerických jednotek posiluje obavy z eskalace sektářských sporů.
Jádrem nynějšího konfliktu je snaha šíitského premiéra Núrího Málikího odstranit z vedení země dva vysoké sunnitské politiky.
První dvě nálože v metropoli vybuchly v šíitské čtvrti Sadr City na severovýchodě města. Usmrtily nejméně deset lidí a 37 dalších zranily. O dvě hodiny později otřásly exploze podle zdrojů agentury Reuters šíitskou čtvrtí Kázimíja na severozápadě metropole. Nálože v autech zabily nejméně 15 lidí a dalších 32 zranily.
Jedna z bomb v Sadr City prý byla nastražena na zaparkovaném motocyklu u autobusové zastávky a druhá na silnici poblíž čajovny. Exploze prý nastaly v době, kdy na zastávce čekala početná skupina dělníků, než si je někdo najme na práci, a další se chystali nastoupit do minibusu. Zpravodaj Reuters viděl na místě kaluže krve a vozovku roztrhanou výbuchem. Ten spálil několik aut, všude kolem byly prý rozmetány pracovní nástroje a boty.
Iráčtí činitelé varovali před eskalací násilí po stažení amerických jednotek, které ze země odešly v závěru minulého roku, a vyjádřili obavy z možného oživení střetů mezi sunnitskými a šíitskými ozbrojenci.
Před Vánocemi Bagdádem otřásla série atentátů, při kterých zahynulo na sedm desítek lidí. K útokům se přihlásila jedna ze skupin teroristické sítě al-Kajda. Potvrdily se tak spekulace, podle nichž jsou akci podobného rozsahu nyní v Bagdádu schopni podniknout pouze atentátníci z irácké větve této sunnitské teroristické organizace.
Šíité a sunnité představují dvě hlavní větve islámu, které se neshodují v otázce nástupnictví proroka Mohameda. Šíité mají v Iráku většinu, ale za vlády Saddáma Husajna byli jeho sunnitští souvěrci upřednostňováni.