Asi se u nás málo odposlouchává. Chce to nasadit víc uší, víc šmírovat. Alespoň podle Alexandra Vondry (ODS). Ministr obrany chce, aby mohla odposlechy nasazovat i VOJENSKÁ POLICIE.
Podporuje ho ministr vnitra Radek John (VV). Podivuhodné - jeden je bývalý disident, druhý bývalý novinář, ale funkce jim zřejmě poněkud lezou na mozek, prostředí je rychle mění ke svému obrazu.
Pro osvěžení paměti. O odposlechy může žádat policie a podléhají přísnému režimu. Aby jich ubylo, poměrně nedlouho se smějí použít jen u vyšetřování trestných činů, za něž jdete sedět na deset let a víc. Krom policie „uši" využívají tajné služby, také Vojenské zpravodajství. Před pár lety se ročně nasazovalo cirka 10 tisíc odposlechů na dobu tři měsíce až půl roku.
Policie a tajné služby tedy odposlouchávaly 10 tisíc linek, na něž volaly desítky nic netušících lidí. Ročně bylo šmírováno MINIMÁLNĚ PŮL MILIONU OBČANŮ. - Po omezení odposlechů je šmírováno pět tisíc linek, tedy asi čtvrt milionu občanů.
Každé rozšíření znamená: odposlouchávány budou další masy lidí. Vojenská policie, pokud se chtěla nabourat do soukromí vojáků i nevojáků, musela žádat republikovou policii, aby tento brutální vpád zařídila.
Teď Vondra a John chtějí, aby si to vojáci zařizovali sami.
Přitom o vojenské policii prakticky nic nevíme, je mimo pohled a dohled veřejnosti. Jediné, co víme, je, že po léta nečinně přihlížela vší té špíně, která se na obraně odehrávala...
Pokud chce Vondra nasazovat uši, má Vojenské zpravodajství, tajnou službu, která odposlechy podle zákona žádat může. Její pravomoc se jistě na korupci u armádních zakázek vztahuje. (Podle soudních statistik ročně tajné služby nasazují odposlechy ve stovkách.)
Vojenská policie však chce zřejmě dokonce STEJNÉ PRAVOMOCI, jakými ze zákona disponuje republiková policie. Tedy nejen odposlechy linek, ale taky získávání údajů o hovorech. To dnes už nemají ani české tajné služby. Zdá se, že si Vondra nechal vojenskými policajty nafouknout hlavu a skáče, jak oni pískají. Smutné.