Američané napíchli i Schrödera, předchůdce Merkelové

Zahraničí
5. 2. 2014 08:39
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) odposlouchávala už v roce 2002 telefon tehdejšího německého kancléře Gerharda Schrödera. S odvoláním na zdroje a dokumenty z NSA to uvedla německá veřejnoprávní stanice NDR a list Süddeutsche Zeitung. Důvodem byl prý Schröderův odmítavý postoj k válce v Iráku. Už dříve se na veřejnost dostala informace, že NSA řadu let monitorovala mobilní telefon Schröderovy nástupkyně Angely Merkelové.

Podle německých médií se kancléřovo jméno objevilo nejpozději v roce 2002 na seznamu osob a institucí, které NSA sledovala. Zdroje z americké vlády a NSA shodně potvrdily, že důvodem odposlouchávání byl Schröderův konfrontační kurz namířený proti iráckému tažení Spojených států a dalších spojenců a obavy z politického rozkolu v Severoatlantické alianci.

"Tehdy by mě nenapadlo, že by mě americké služby odposlouchávaly, ale dnes mě to nepřekvapuje," reagoval na odhalení médií Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005. V německých vládních kruzích se podle stanice NDR už delší dobu spekulovalo, že americká NSA špehovala už Schröderovu koalici sociálních demokratů (SPD) a Zelených.

Tuto informaci potvrdil poslanec německých Zelených Christian Ströbele. "V letech 2002 až 2003 byl skutečně kancléř Schröder a pravděpodobně i další členové tehdejší červeno-zelené vlády odposloucháváni. Důvodem nejspíš bylo, že americká strana chtěla informace o postoji Německa k válce v Iráku a zejména o aktivitách Německa ve snaze zabránit přijetí rezoluce OSN," uvedl Ströbele, který se loni osobně setkal s bývalým počítačovým analytikem NSA Edwardem Snowdenem. Ten médiím vyzradil informace o rozsáhlém programu americké rozvědky monitorujícím telefonickou a elektronickou komunikaci po celém světě. Program se podle něj zaměřil i na telefon Merkelové.

Podle jednoho z dokumentů, které Snowden vynesl, začalo v roce 2002 odposlouchávání Merkelové. Zdroj z NSA však novinářům kanálu NDR a Süddeutsche Zeitung tento dokument interpretoval tak, že ve zmíněném roce začalo odposlouchávání úřadujícího šéfa berlínské vlády, čili Schrödera. Týkalo se tedy funkce, nikoli osoby. O tři roky později se tedy jako Schröderova nástupkyně dostala na radary americké tajné služby Merkelová.

Stejně jako v případě současné kancléřky i u jejího předchůdce pravděpodobně nešlo ze strany Američanů pouze o sledování dat o hovorech, ale přímo o odposlouchávání komunikace. Americký prezident Barack Obama nedávno Merkelovou ubezpečil, že po dobu svého úřadování odposlouchávána nebude. NSA se k novým zjištěním vyjádřit odmítla.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ