Letištní kontroly
Američané se bouří proti osahávání genitálií
20.11.2010 16:00
Novým lidovým hrdinou se stal cestující, který se na videu vzepřel metodám zasahujícím do nejintimnějšího soukromí.
Jednatřicetiletý programátor John Tyner natočil na svůj mobil průběh bezpečnostní procedury na letišti v San Diegu. Když ho pracovník ostrahy upozorní, že mu ohledá intimní partie, varuje ho Tyner, aby mu nešahal na „haraburdí" („Don't touch my junk"), jinak že ho nechá zatknout coby úchyla. O případu podrobně referuje server www.wired.com.
Tyner se nakonec rozhodne raději nikam neletět, než aby se nechal osahávat. Záznam z předčasně ukončené procedury nicméně zveřejnil na svém blogu. Z videa se stal internetový hit, který dal průchod nahromaděné frustraci z ponižujících bezpečnostních kontrol na letištích.
Kritici stále vtíravějších metod, které se rozmnožily po teroristických útocích z 11. září 2001, namítají, že nejefektivnější by bylo zaměřit se při kontrole na osoby, které odpovídají typickému profilu dosavadních pachatelů. Ostatní cestující by pak mohli být kontrolami obtěžováni. daleko méně
Obhájci lidských práv však kontroly takto vytipovaných osob odmítají, neboť cílené prohlídky by byly diskriminační vůči jinak bezúhonným osobám jen kvůli jejich zevnějšku či zemi původu.
Hlavně nediskriminovat
V obavě z nařčení z diskriminace se tak americký federální úřad pro bezpečnost letecké dopravy raději zaměřuje na odhalení nástroje případného útoku, nikoli na případného pachatele. Rozsah bezpečnostních procedur se tak časem rozšiřuje v návaznosti na nejnovější odhalené metody teroristů, třebaže profil pachatelů zůstává víceméně neměnný.
Postupně tak bylo zakázáno v palubním zavazadle nosit například nůžky na nehty či více než hlt tekutiny. Cestující se musejí při bezpečnostní kontrole vyzout a svléknout sako a pásek. Po neúspěšném pokusu vyhodit do povětří letadlo pomocí výbušniny ukryté ve spodním prádle začaly úřady cestující namátkově prohlížet pomocí takzvaných tělových skenerů. V nich se ostraze odhalí tělo cestujícího v celé nahotě.
Kritici upozorňují, že záznamy z tohoto „svlékacího rentgenu" mohou být zneužity. Pravidelní cestující mohou být navíc jeho prostřednictvím vystaveni nezdravé úrovni radiace. Kdo tělovým rentgenem odmítne projít, toho ostraha fyzicky zkontroluje, včetně ohledání intimních partií pracovníkem téhož pohlaví.
"Nešahejte mi na nádobíčko"
John Tyner, který měl se švagrem a tchánem namířeno na lov bažantů v Jižní Dakotě, stál ve frontě u běžného detektoru kovů. Pracovník ostrahy ho však vyzval ke vstupu do tělového skeneru. S ohledem na soukromí a zdravotní rizika dal Tyner přednost fyzickému ohledání.
Když mu ostraha detailně popsala nejnovější metodu „rozšířené" prohlídky, která zahrnuje ruční osahání třísel cestujícího, Tyner se zarazil. „Jestli se dotknete mého haraburdí, nechám vás zatknout."
Pracovník ostrahy přivolal vedoucího, který Tynerovi sdělil, že jestli je pro něj „rozšířená prohlídka" nepřijatelná, vyvede ho ochranka z letiště a nemusí nikam letět. „Nechápu, jak může být pohlavní zneužití podmínkou mého letu," odvětil Tyner.
Pracovníci ostrahy ho upozornili, že osahání jeho genitálií není považováno za pohlavní zneužití. „Ale jen proto, že jste vládní úředníci," rýpnul si Tyner. Následně byl eskortován k výdejně letenek, kde mu vrátili peníze.
Tchán, který s Tynerovým švagrem pokračoval v cestě, svému zeti posléze vzkázal, že je na něj hrdý, protože stál za tím, co považoval za správné.
Americký federální úřad pro bezpečnost letecké dopravy zvažuje podání žaloby na Tynera, protože cestující jsou prý povinni dokončit bezpečnostní prohlídku bez ohledu na to, že se nakonec rozhodnou nikam neletět. Hrozí mu pokuta ve výši 11 tisíc dolarů (200 tisíc Kč).
Díky zveřejnění videa se mu ozývají neznámí příznivci s nabídkami, že se na pokutu složí. Replika „nešahejte mi na haraburdí" zlidověla. Organizace na ochranu občanských práv mu již nabídly bezplatnou právní pomoc.
Ačkoli úřady svůj postup obhajují, množí se náznaky, že budou své metody nuceni přehodnotit. Na 24. listopadu, kdy se slaví americký národní svátek Den díkuvzdání, svolaly asociace na ochranu práv cestujících bojkot „rozšířených prohlídek" a tělových skenerů. V Americe jde tradičně o cestovně nejrušnější den v roce, kdy se z celé země sjíždějí rozvětvené rodiny ke sváteční hostině.
(Zpráva o případu na stanici CNN.)
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.