Američané své zesnulé v poslední době z finančních důvodů stále častěji spalují, než pohřbívají do země. Ještě před 50 lety něco takového v zemi, kde je většina lidí věřících, bylo prakticky nemyslitelné. Nyní se kremace provádí u 41 procent úmrtí. Ještě v roce 1985 to přitom bylo jen 15 procent, napsal deník The New York Times.
Podle listu kremací pomalu přibývalo i před nedávnou hlubokou recesí, ale hospodářské potíže růst urychlily. Vyplývá to z nedávné studie, která se fenoménem zabývala, domněnku ale potvrzují i šéfové pohřebních ústavů. Pohřeb žehem může stát i desetkrát méně, než na kolik by přišlo uložení nebožtíka do země. Cena za tradiční pohřeb se pohybuje mezi 10 tisíci až 16 tisíci dolary (190 až 304 tisíc Kč).
Nárůst počtu kremací od roku 2005 zaznamenal každý stát americké unie, byť je jejich podíl v jednotlivých částech země různý. Například v Mississippi jde jenom o 13 procent všech pohřbů, zatímco v Nevadě o 73 procent. Oborová organizace Severoamerická kremační asociace očekává, že v roce 2017 podíl žehu na všech pohřbech překročí 50 procent. I tak ale USA budou zaostávat za Kanadou či většinou Evropy a Asie.
Podle šéfa asociace Michaela Nicodemuse jsou ekonomické ohledy při volbě způsobu pohřbu novinkou. V minulosti lidé řešili spíše praktické otázky, kdy kremace například umožnila, aby se pohřbu zúčastnili lidé z větší dálky. Dnes se ale prý konzultace s pozůstalými často stáčejí na peněžní stránku věci.
"Lidé na trzích přišli o peníze. Jejich důchody už nejsou to, co bývaly. Hodně jich musí vyžít ze státní penze," říká Nicodemus. Některé rodiny podle něj změnily své plány na pohřby do země, protože jim vypršelo životní pojištění nebo jejich úspory padly na úhradu nákladů za zdravotní péči.
Skupinou obyvatel, která je vůči novému trendu v americkém pohřebnictví nejodolnější, jsou černoši, kteří mají tradici pohřbů s otevřenou rakví a vášnivými oslavnými řečmi o nebožtíkovi. I oni však kvůli špatným ekonomickým podmínkám začínají měnit svůj postoj.
Například podle majitele pohřebního ústavu v Norfolku ve státě Virginia Kennyho Alexandera je v místní černošské komunitě poptávka po pohřbu žehem tak silná, že začal zvažovat investici 125 tisíc dolarů (téměř 2,4 milionu korun) do kremační pece. Jejich prodeje přitom podle The New York Times stabilně rostou v celé zemi. Šéfové pohřebních ústavů se pro jejich nákup rozhodují, protože za kremaci nechtějí platit nikomu jinému. Nyní je ve Spojených státech kolem 2200 kremačních pecí.