Americký prezident Barack Obama vyzval Indii, aby vyvinula větší úsilí o uzavření trvalého míru se sousedním Pákistánem. Vůči Islámábádu pak projevil výhradu, že se poměrně pomalu vypořádává s islámskými extremisty na hranicích s Afghánistánem.
Obama čelí v Indii svízelnější diplomatické situaci, protože USA sice usilují o sblížení s druhou nejlidnatější světa, ale zároveň udržuje spojenectví s jejím úhlavním nepřítelem, tedy s Pákistánem.
"Já doufám, že časem se mezi oběma zeměmi rozvine důvěra, začne dialog o možná méně kontroverzních otázkách," řekl Obama na setkání se studenty v Bombaji.
Prezident, který v sobotu uctil památku obětí teroristického útoku pákistánských extremistů, při němž tam před dvěma lety zahynulo téměř 200 lidí, podotkl, že na druhou stranu mnohem více Pákistánců bylo zabito teroristy v jejich vlastní zemi.
Indie obviňuje Pákistán z odpovědnosti za útok, protože má podezření, že do něho byly zapleteny pákistánské tajné služby. Ty jsou také také předmětem podezření Američanů, protože přinejmenším její část možná chrání islámské extremisty včetně předáků sítě Al-Káida u hranic s Afghánistánem.
Islámábád sice obojí popírá, zcela se ale zaručit za to, že jeho zpravodajské služby nejsou částečně islamisty prorostlé, nemůže.
Obama zahájil v sobotu v Indii desetidenní cestu po čtyřech asijských zemích. V Indii ohlásil uzavření kontraktů v hodnotě deseti miliard dolarů (175 miliard korun), které mají oživit činnost amerických firem a zachránit v USA 53 tisíc pracovních míst. Večer by se měl v Dillí setkat s indickým premiérem Manmóhanem Singhem.
Z Indie by se Obama měl přesunout do Indonésie, jejíž centrální ostrov Jáva čelí v současnosti komplikacím v letecké dopravě kvůli zvýšené činnosti sopky Merapi. Minimálně tucet leteckých společností zrušil dnes asi tři desítky spojů s mezinárodním letištěm v Jakartě. Hustý vulkanický dým by mohl ohrozit i Obamovu cestu.
Obama má na své cestě na programu také návštěvu Jižní Koreje, kde se zúčastní summitu G20, a Japonska.