Ahmadínežád v OSN: 11. září zosnovaly Spojené státy

Zahraničí
24. 9. 2010 07:02
Během projevu Ahmadínežáda opustily sál některé delegace.
Během projevu Ahmadínežáda opustily sál některé delegace.

O skandál se ve čtvrtek na půdě OSN v New Yorku postaral íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění zmínil spekulace, že za útoky na USA z 11. září 2001 údajně stojí sami Američané a že jejich cílem prý bylo pokusit se zachránit Izrael. Americké oběti těchto útoků pak Ahmadínežád přirovnal k obětem irácké války.

Delegace USA a dalších západních států včetně Česka v reakci na tato tvrzení okamžitě opustily jednací sál. Spojené státy vzápětí označily Ahmadínežádovy výroky za "hanebné".

"Většina lidí soudí, že odpovědnost za útoky z 11. září 2001 nesla americká vláda," řekl íránský prezident. Názor, že za sebevražednými únosy letadel, která zasáhla obě věže newyorského Světového obchodního střediska a budovu Pentagonu, stála teroristická skupina, zastávali podle Ahmadínežáda většinou američtí vládní činitelé.

"Ten útok zorganizovaly jisté síly uvnitř americké vlády s cílem pomoci upadající americké ekonomice a s cílem obnovit kontrolu USA nad Blízkým východem v zájmu záchrany sionistického režimu," prohlásil Ahmadínežád. "Většina Američanů stejně jako většina národů a politiků z celého světa sdílí tento názor," tvrdil íránský prezident.

Okamžitě po útocích se podle Ahmadínežáda naplno rozběhla propagandistická mašinerie; byl z nich vyvozen závěr, že celý svět je vystaven obrovskému nebezpečí - terorismu - a že jedinou cestou k záchraně světa bude rozmístit síly v Afghánistánu. Posléze byl Afghánistán okupován a krátce nato také Irák.

Palestinci i jaderná energie

Spojené státy Ahmadínežádovy výroky o útocích z 11. září ostře odsoudily. "Než aby prezentoval snahy a dobrou vůli íránského lidu, rozhodl se pan Ahmadínežád opět pro žvanění o podlých konspiračních teoriích a pro antisemitské výpady, které jsou ohavné a šílené," zdůraznil mluvčí americké mise u OSN Mark Kornblau.

Během projevu Ahmadínežáda opustily sál některé delegace.Hovořil také o situaci Palestinců po 60 letech izraelské "okupační nadvlády". Palestincům je podle Ahmadínežáda upírána svoboda, bezpečnost a právo na sebeurčení, zatímco "okupanti se těší uznání". "Sionisté se dopustili děsivých zločinů na bezbranných lidech během válek proti Libanonu a Gaze," tvrdil íránský prezident a požadoval návrat palestinských uprchlíků do jejich někdejších domovů.

Jednu pasáž svého projevu věnoval Ahmadínežád tématu jaderné energie, která je předmětem sporů mezi Íránem a západními státy. Ty podezřívají Teherán, že pod pláštíkem svého údajně civilního jaderného programu usiluje o výrobu atomové zbraně, což Teherán vytrvale popírá.

Ahmadínežád v projevu vyzdvihl jadernou energii jako čistou, levnou a za dar nebes, za jednu z nejvhodnějších alternativ k omezení znečišťování ovzduší pevnými palivy. Jadernou bombu pak označil za nejhorší nehumánní zbraň, která musí být eliminována. Navrhl v této souvislosti, aby byl rok 2011 vyhlášen rokem jaderného odzbrojení.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ