Američan dostal za <span>podporu terorismu</span> 17 let vězení

Zahraničí
22. 1. 2008 18:42
Jose Padilla byl za podporu terorismu odsouzen k 17 letům vězení.
Jose Padilla byl za podporu terorismu odsouzen k 17 letům vězení.

Jose Padilla byl za podporu terorismu odsouzen k 17 letům vězení.Američan Jose Padilla byl dnes v Miami na Floridě odsouzen k 17 letům a čtyřem měsícům vězení za podporu terorismu ve světě. Padillovi, který byl původně obviňován z přípravy radioaktivního útoku v USA a byl držen přes tři roky v izolaci bez obvinění, hrozil až doživotní trest.

Sedmatřicetiletý Padilla, který konvertoval k islámu, a jeho dva komplicové Adham Amin Hassoun a Kifah Wael Jayyousi byli loni v srpnu usvědčeni ze spiknutí s cílem zabíjet a unášet lidi v zahraničí a z poskytování podpory terorismu.

Všichni tři byli podle obžaloby členy severoamerické buňky podporující teroristickou síť Al-Káidu a další extremistická hnutí ve světě a hrozil jim až doživotní trest. Hassoun byl odsouzen k 15 letům a osmi měsícům vězení, zatímco Jayyousi k 12 letům a osmi měsícům.

Padilla býval členem gangu v Chicagu a ve vězení konvertoval k islámu. Ke konspiraci pro Al-Káidu ho získal v jedné mešitě v Miami Hassoun.

"Důležité vítězství"

Při zatčení v roce 2002 v Chicagu při návratu ze zahraničí byl Padilla obviňován, že se sítí Al-Káida chtěl v některém velkém americkém městě odpálit radioaktivní "špinavou" bombu, kterou tvoří klasická trhavina, jež rozmetá do ovzduší látky s nízkou radioaktivitou. Nakonec však obžaloba od tohoto obvinění potichu upustila.

Administrativa George Bushe nejprve líčila Padillovo zatčení jako důležité vítězství v boji s terorismem. Později byl pak Padilla považován za symbol přehnané horlivosti vlády v tomto tažení.

Jako americký občan byl totiž držen tři a půl roku v izolaci jako "nepřátelský bojovník" bez soudu a bez přístupu k právníkům. V roce 2005, kdy nejvyšší soud zvažoval Padillův protest proti rozhodnutí administrativy držet ho ve vazbě bez časového omezení a bez obvinění, vláda rozhodla, že ho předá civilním soudům a jeho případ přiřadila k již existující kauze podpory terorismu v Miami.

Soudkyně Marcia Cookeová vzala tyto okolnosti při rozhodování o trestu v úvahu. "Domnívám se, že drsné podmínky, v nichž byl Jose Padilla držen... si zasluhují, aby se k nim přihlédlo," řekla. Stejně tak připomněla, že i když šlo o vážné spiknutí, "nejsou žádné důkazy o tom, že tito obžalovaní ve Spojených státech nebo jinde někoho unesli nebo zabili".

Hlavním důkazem proti Padillovi byla jeho žádost z roku 2000 o pobyt ve výcvikovém táboře Al-Káidy v Afghánistánu. Kromě toho se porotci zabývali hodinami telefonních záznamů mezi třemi obžalovanými.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ