Američan Edward Snowden byl obviněn ze špionáže

Zahraničí
22. 6. 2013 08:27
Edward Snowden.
Edward Snowden.

Americká federální prokuratura obvinila v pátek Edwarda Snowdena, který začátkem června vyzradil údaje o tajném americkém programu Prism, mimo jiné ze špionáže. Úřady zároveň požádaly Hongkong, kde se muž v současnosti ukrývá, o jeho zadržení za účelem jeho vydání. Čína ani Hongkong zatím na výzvu nereagovaly. Vyzrazený projekt, zacílený na boj proti terorismu, sleduje internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a světem.

Prokuratura rovněž obvinila Snowdena z krádeže státních dokumentů a neoprávněné manipulace s nimi. Obvinění bylo podáno ve Virginii, kde sídlí bývalý Snowdenův zaměstnavatel, firma Booz Allen Hamilton. Ta pracuje na bezpečnostních zakázkách amerických úřadů.

V případě, že by Snowdena uznal americký soud vinným ze špionáže, hrozí mu pokuta a až desetiletý trest vězení. Spojené státy mají s Hongkongem dohodu o vydávání podezřelých osob, ale Čína, která má správu nad kdysi britskou kolonií, má v tomto ohledu právo veta.

Hongkongská policie odmítla sdělit, zda již tamní úřady dostaly oficiální žádost USA o Snowdenovo zadržení. Policie pouze uvedla, že bude postupovat v souladu se zákonem. Jeden z hongkongských listů napsal, že Snowden je v současnosti pod policejní ochranou, tuto informaci se však nepodařilo potvrdit z oficiálních zdrojů. Agenti protiteroristické policejní jednotky podle deníku Apple Daily Snowdena kontaktovali a zajistili mu bezpečné místo pobytu, žádné další kroky však nepodnikli.

Rozhodnutí Pekingu

Několik hongkongských zákonodárců se shodlo na tom, že rozhodnout o případném Snowdenově vydání by měl Peking. Místní právní experti soudí, že hongkongská justice by mohla uznat za čin opravňující k jeho vydání krádež dokumentů, zatímco obvinění ze špionáže by patrně vyvolalo u soudu polemiku.

Bývalý technik Snowden přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob.

Snowden tvrdí, že jeho jediným motivem bylo poukázat na to, co americká vláda provádí ve jménu veřejnosti a proti ní. Nechtěl svou identitu tajit, neboť prý neudělal nic špatného. V pátek se začalo spekulovat, že by Snowden mohl s pomocí podnikatele spjatého s kontroverzním serverem WikiLeaks uprchnout na Island, pokud by mu tamní vláda udělila azyl. Tento islandský milionář již oznámil, že přistavil v Číně pro Američana soukromý tryskáč, aby mohl odletět na sever Evropy. Letadlo odstartuje pouze v případě, že islandské úřady rozhodnou o udělení azylu. Není ale pravděpodobné, že by si Island chtěl takto narušit s USA vztahy.

Autor: AP, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ