Napadení Yahoo
Američané obviní hackery a špiony pracující pro Rusko
15.03.2017 18:07 Aktualizováno 15.03. 19:38
Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že obvinilo dva ruské špiony a dva hackery původem z bývalých sovětských republik v souvislosti s ukradením dat z 500 milionů účtů internetové společnosti Yahoo z roku 2014. O případu informovala náměstkyně amerického ministra spravedlnosti Mary McCordová.
Obvinění "ruských vládních činitelů" americkými úřady v souvislosti s hackerským útokem proti společnosti Yahoo je vůbec první svého druhu, upozornil v této souvislosti deník The Washington Post (WP).
Obvinění se týká dvou členů ruské tajné služby FSB a dvou hackerů, které si Rusové najali. Podle ruských serverů jde v případě rozvědčíků o Igora Suščina (43) a jeho podřízeného z centra informační bezpečnosti FSB Dmitrije Dokučajeva (33), který byl letos obviněn také v Rusku ze zrady v zájmu Spojených států.
Hackery jsou Rus původem z Lotyšska Alexej Belan (29) a Kanaďan kazašského původu Karim Baratov (22). Belan je již několik let na seznamu hledaných osob Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Za informace vedoucí k jeho dopadení byla nabídnuta odměna ve výši sto tisíc dolarů (2,5 milionu korun). Na žádost Američanů byl zadržen v Evropě, ale podařilo se mu uprchnout do Ruska. Baratova zatkla v úterý kanadská policie a USA usilují o jeho vydání.
"Nedovolíme, aby jednotlivci, skupiny, státy nebo kombinace toho všeho ohrožovala soukromí našich občanů, ekonomické zájmy našich firem nebo bezpečnost naší země," řekla McCordová. Na dotaz novinářů, zda očekává, že Moskva vydá ruské občany do USA, odpověděla: "Doufám, že budou respektovat náš trestní soudní systém".
USA v souvislosti s obviněními vznesenými proti ruským občanům Moskvu zatím nekontaktovaly. Ruské zdroje prý označily případ za součást vnitropolitického boje v USA.
Obvinění zahrnuje hackerský útok, podvodný útok na webu, krádež obchodního tajemství a ekonomickou špionáž, uvedl dále The Washington Post s odvoláním na nejmenované americké činitele.
Firma Yahoo o incidentu informovala loni v září. Označila jej za masivní útok hackerů, přičemž pachatelem byl podle ní "útočník sponzorovaný státem".
Společnost Yahoo zjistila proražení bezpečnostních systémů až dva roky po útoku. Ukradená data zahrnovala uživatelská jména a hesla, e-mailové adresy, telefonní čísla, data narození a kontrolní dotazy a odpovědi, které se užívají k ověření identity uživatele.
Loni v prosinci pak firma informovala o ještě mohutnějším útoku z roku 2013, kdy byly ukradeny údaje z účtů dokonce více než miliardy lidí. I v tomto případě odhadli experti na internetovou kriminalitu, že akce byla nejspíš dílem některé ze zahraničních vlád, která se snažila získat informace o konkrétních lidech.
Americký list upozornil, že obvinění nesouvisí s hackerskými útoky na e-maily amerických demokratů před loňskými prezidentskými volbami. I v tomto případě se hovoří o ruské stopě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.