Ve Washingtonu by v pátek měl být zveřejněn dokument republikánských kongresmanů s kritikou postupu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) při pátrání po údajných ruských zásazích do předloňských prezidentských voleb v USA. Přinášíme odpovědi na některé otázky, které jsou s republikánským memorandem spojené.
Co memorandum obsahuje?
O přesném obsahu čtyřstránkového dokumentu nejsou úplné informace. Podle sdělení republikánských kongresmanů se v něm uvádí, že FBI při vyšetřování ruských zásahů do americké volební kampaně porušila zákon o sledování zahraničních špionů známý pod zkratkou FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act). Tento zákon FBI umožňuje, aby s povolením soudu monitorovala komunikaci osob, které oprávněně podezírá, že jsou agenty cizí mocnosti.
Povolení soudu získala podle republikánů FBI na základě falešných nebo neúplných tvrzení, protože se přinejmenším částečně opírala o informace bývalého britského špiona, které si zaplatili demokraté nepřátelští vůči Donaldu Trumpovi. Sledovanou osobou měl být bývalý Trumpův poradce Carter Page, jehož FBI loni v březnu vyslýchala kvůli jeho vazbám na Rusko. Page byl podle amerických médií už před lety vyšetřován v jiné kontrašpionážní kauze.
Co tvrdí FBI?
Šéf FBI Christopher Wray, jehož Trump do funkce dosadil po odvolání bývalého ředitele úřadu Jamese Comeyho, se s dokumentem seznámil a osobně vyzval Bílý dům, aby ho nezveřejňoval. Totéž učinil náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein. FBI pak vydala prohlášení, v němž se mluví o "hlubokých obavách vyvolaných opomenutím faktů, což má zásadní dopad na přesnost memoranda".
Obvinění údajně obsažená v dokumentu odmítla FBI s tím, že "svědomitě plní své závazky vůči soudu a zákonu FISA a dodržuje postupy, na které dohlížejí odborníci ministerstva spravedlnosti a FBI". Podle agentury AP bude mít FBI problém, jak obvinění republikánů vyvrátit. Žádost o sledování cizích agentů podanou soudu, v níž uvádí důvody monitoringu, totiž úřad nikdy nezveřejňuje.
Jak zveřejnění textu poznamená vztahy Trumpa s FBI?
Pravděpodobně silně a nezvratně. Zveřejněním dokumentu se prezident dostane do přímého sporu s ředitelem FBI Wrayem, který byl zatím vůči Bílému domu velmi zdrženlivý. Mohou rovněž vzniknout otázky, zda obvykle utajované informace může vláda dál využívat k politickému boji. Podle serveru Politico není vyloučeno, že Wray po zveřejnění memoranda na protest ze své funkce odstoupí. Televize NBC tvrdí, že nic takového v úmyslu nemá, 35 tisíc pracovníků jeho úřadu prý za ním stojí.
Co se stane dál?
Text dokumentu má být zveřejněn dnes, podle Bílého domu tomu dal Trump zelenou ve čtvrtek. Výbor pro kontrolu zpravodajských služeb Sněmovny reprezentantů rozhodl díky většinovému republikánskému zastoupení o zveřejnění textu už v pondělí, Trump měl podle regulí sněmovny pět dní na to, aby zaujal stanovisko. Prezident má právo odtajnit memorandum buď sám, nebo tím pověří Kongres. Podle činitelů Bílého domu bude zvolena druhá možnost. Kdy se bude s textem moci seznámit veřejnost, není jasné.