Američané <span>odposlouchávali</span> Tonyho Blaira

Zahraničí
25. 11. 2008 15:01
Speciální vztah USA a Británie byl za Blaira a Bushe silný. Obstojí?
Speciální vztah USA a Británie byl za Blaira a Bushe silný. Obstojí?

Speciální vztah USA a Británie byl za Blaira a Bushe silný. Obstojí?Americké tajné služby odposlouchávaly Tonyho Blaira v době, kdy byl britským premiérem. Uvedla to v pondělí americká televize ABC s odvoláním na bývalého pracovníka americké tajné služby NSA. Podle britských listů by odhalení mohlo poškodit tradiční speciální vztahy mezi Spojenými státy a Británií.

Bývalý arabista Národní bezpečnostní agentury (NSA) David Faulk řekl ABC, že v roce 2006 měl na základně Fort Gordon ve státě Georgia přístup k tajné databázi obsahující osobní údaje o Tonym Blairovi. NSA prý odposlouchávala i Blairovy osobní hovory.

I když americká vláda běžně shromažďuje zpravodajské informace o zahraničních vládách a jejich šéfech, mezi USA a Británií existuje podle britských listů nepsaná dohoda, že své politiky navzájem neodposlouchávají. Navíc Blair, který byl premiérem do loňského června, byl nejbližším spojencem amerického prezidenta George Bushe během nepopulární války v Iráku.

Odposlouchávají Američané i své spojence?Informace by mola poškodit "speciální vztahy" s Washingtonem, které si Londýn tolik cení, napsal list Financial Times. NSA, která sleduje komunikace po celé zeměkouli, také úzce spolupracuje se svým britským protějškem GCHQ a běžně sdílejí informace.

"Jakákoliv zmínka o tom, že CIA sleduje britskou vládu - o Tonym Blairovi nemluvě - je naprosto absurdní," prohlásil podle agentury AP mluvčí CIA Paul Gimigliano. Člen amerických tajných služeb pod podmínkou anonymity AP řekl, že "by byl šokován, kdyby existovaly záznamy o Blairovi".

Podle Faulka NSA také odposlouchávala soukromé hovory Ghazího Adžila Javara, který byl v roce 2004 jedním z předsedů rady irácké prozatímní vlády.

Faulk spolu se svou kolegyní Adrienne Kinneovou v říjnu uvedl, že odposlouchávali soukromé telefonní hovory amerických novinářů, humanitárních pracovníků a vojáků v Iráku, tedy lidí, kteří nebyli podezřelí z terorismu. Bushova vláda přitom zdůvodňovala kontroverzní předpisy pro odposlouchávání bez soudního příkazu tím, že jsou zaměřeny na podezřelé teroristy.

Bývalý šéf NSA a nynější ředitel Ústřední zpravodajské služby CIA Michael Hayden v pondělí zopakoval, že program odposlouchávání schválený po teroristických útocích z 11. září 2001 neporušuje práva Američanů.

Foto: AP, archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ