Američané se chytají Rusů. Jdou za polárním bohatstvím

Zahraničí
31. 7. 2007 12:43
Americká ponorka USS Honolulu v polárním ledu
Americká ponorka USS Honolulu v polárním ledu

Americká ponorka USS Honolulu v polárním leduBushova administrativa se obává, že se na Spojené státy nedostane v závodu o polární suroviny. Pod ledem Severního oceánu má být hlavně ropa a další nerostné suroviny.

Administrativa amerického prezidenta George Bushe se bojí, že Spojené státy přijdou zkrátka při dělení surovinových ložisek pod Severním pólem.

Ruská federace už totiž udělala první krok a vyslala k pólu expedici s ponorkami, které mají zkoumat mořské dno (více o ruské expedici zde).

Všechny země sousedící s arktickou hranicí, kromě Spojených států, podepsaly v roce 1982 dohodu, která ustavuje směrnice pro budoucí načrtnutí mořských hranic a komisi řešící spory. Aby se USA k této dohodě připojily, musí Kongres tuto dohodu schválit.

Navíc je v senátu potřeba dvoutřetinová většina. Pokud mezinárodní smlouva kongresem neprojde, můžou Spojené státy o nerostné suroviny pod Arktidou přijít.

Ratifikace smlouvy „je pro nás nejvyšší prioritou. Sledovali jsme, jak se ostatní země aktivně zasazují o své zájmy,“ cituje list USA Today Johna Bellingera, který je jedním ze špičkových právníku ministerstva zahraničí USA.

Mezinárodní dohoda stanoví, že země mohou těžit nerostné suroviny v oblasti dvou set mil od pobřeží. Pokud však daná země prokáže, že její kontinentální šelf se táhne dál, může na něm těžit. Přesně to provádějí Rusové a Američané je mohou pouze sledovat.

V roce 1982 Kongres smlouvu neschválil, protože se zástupci lidu obávali, že mezinárodní smlouvou omezí suverenitu Spojených států. Někteří konzervativci se stále obávají ztráty suverenity a o podpisu smlouvy nechtějí slyšet.

Arktický oceánský ledovec se kvůli globálnímu oteplování podle USA Today za poslední dvě desetiletí zmenšil o dvacet procent. Přístupy k nejsevernějším oblastem planety se usndňují a osm států, které s polární oblastí hraničí si brousí zuby na bohatství, které se pod tajícím ledem ukrývá.

US Geological survey (Geologické mapování, vládní agentura) odhaduje, že na arktickém mořském dně a v podloží se nachází dvacet pět procent neobjevených světových zásob ropy a zemního plynu. V oblasti se podle všeho nachází také nikl a diamanty.

Tající led také vede k růstu mořské dopravy v regionu. Lodě totiž hledají kratší cestu mezi Evropou, Asií a západní polokoulí.

Na fotografii: Americká ponorka USS Honolulu v polárním ledu, nedatováno.

FOTO: komar.org

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ