Američané si připomínají oběti útoků z 11. září 2001

Zahraničí
11. 9. 2017 15:38
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spojené státy si připomínají šestnácté výročí nejkrvavějších teroristických útoků na území USA. Zatímco více než tisícovka lidí se na Manhattanu shromáždila před památníkem obětí útoků z 11. září 2001, prezident Donald Trump s chotí Melanií držel minutu ticha před Bílým domem a zúčastnil se obřadu v Pentagonu.

Blízcí téměř 3000 obětí útoku na budovy Světového obchodního střediska (WTC) se zapojili do pietní akce, která se stala smutnou tradicí. S fotografiemi těch, kteří zahynuli v důsledku nárazů unesených letadel do manhattanských mrakodrapů, tiše poslouchali čtení jejich jmen či vzpomínky některých příbuzných.

"Vím, že se na mě sem dolů díváš s velkým, velkým úsměvem na tváři," řekl se slzami v očích syn Kevina Jamese Murphyho Connor, jehož čtyřicetiletý otec v osudný den pracoval v jedné z firem ve WTC.

Při útocích na New York a Washington, které provedla teroristická organizace Al-Káida, zahynulo 2977 lidí a 19 únosců. Převážná většina obětí zemřela na Manhattanu, více než stovku mrtvých si vyžádal náraz třetího letadla do budovy amerického ministerstva obrany. Čtvrté unesené letadlo se po souboji únosců s pasažéry zřítilo do neobydlené oblasti státu Pensylvánie.

Na Ground Zero, jak Newyorčané místo útoků na WTC nazvali, stojí dnes nové výškové budovy a v okolí jsou nové hotely a obchodní střediska. Na místě zničených mrakodrapů jsou dvě vodní nádrže, které lemují panely se jmény všech obětí a u nichž se konalo dnešní shromáždění.

Prezident Trump, který před šestnácti lety v době útoků pobýval ve svém nedalekém mrakodrapu Trump Tower a hrůzné scény měl možnost vidět z okna, se dnes k pietnímu aktu poprvé připojil v roli hlavy státu. V minulosti nejednou hovořil o hrdinství zasahujících hasičů a záchranářů, z nichž mnoho během akce položilo své životy.

"Musíme našim nejhorším nepřátelům vzkázat, že před námi nenajdou bezpečné útočiště... Už nebudou útočit na našem území," řekl Trump během ceremoniálu v Pentagonu na adresu teroristů. Prezident Američany dlouhodobě ujišťuje, že jeho zásadním cílem je vyhlazení teroristické organizace Islámský stát (IS) a přísnější prevence cest potenciálních radikálů do USA.

Památník u pensylvánského města Shanksville, kde si lidé připomněli oběti čtvrtého letu, navštívil viceprezident Mike Pence. Na tomto místě zahynulo 33 cestujících a sedm členů posádky stroje, v němž se část lidí odmítla vzdát teroristům, kteří patrně zamýšleli navést letoun na některou z dalších významných budov.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ