Spojené státy zůstávají otevřené možnosti obnovení spolupráce s Moskvou, jejich očekávání jsou však realistická a zajistí, aby diplomaté vyjednávali ze silné pozice. Ve svém vystoupení na jednání ministrů obrany členských zemí NATO to prohlásil šéf Pentagonu James Mattis.
"Stejně jako v nejtemnějších dnech studené války jsou Spojené státy ochotné udržet otevřené možnosti ke spolupráci a snižování napětí," stojí v přepisu Mattisova vystoupení na ministerské schůzce. USA však podle jeho slov nejsou ochotny vzdát se hodnot, které NATO ztělesňuje, či dovolit Rusku, aby prostřednictvím svých akcí "hovořilo silněji než kdokoliv v této místnosti".
Americký ministr připomněl, že USA v současnosti přesunují obrněné jednotky do zemí Pobaltí a také do Polska, Rumunska a Bulharska jako součást alianční snahy odradit případného agresora. Východní členské země aliance jsou od roku 2014, kdy Rusko zasáhlo na Ukrajině, stále znepokojenější chováním Moskvy. Napětí mezi NATO a Ruskem od té doby nepolevilo a aliance v jeho důsledku přistoupila k největšímu posílení svých obranných schopností na východním křídle od konce 80. let minulého století.
"Jak naše obranná aliance reaguje na hrozby a provokace, je jasné každému státu a v neposlední řadě státu na východ od nás a jeho lídrovi," poznamenal Mattis. Ačkoliv se podle něj USA a NATO snaží o zlepšení vztahů s Moskvou, "musíme se zároveň bránit, rozhodne-li se Rusko postupovat v rozporu s mezinárodním právem".
Vystoupení ministra obrany administrativy prezidenta Donalda Trumpa před jeho kolegy z NATO přišlo v době, kdy Washington řeší, do jaké míry byli lidé z prezidentova okolí v předvolební kampani v kontaktu s ruskými rozvědkami. Před několika dny rezignoval Trumpův bezpečnostní poradce Michael Flynn, který lhal o svých kontaktech s ruským velvyslanectvím. Ještě za bývalého prezidenta Baracka Obamy americké tajné služby obvinily Rusko z vměšování do volebního dění v USA, především prostřednictvím počítačových útoků.