Američanům selhal test. Raketa skončila v Pacifiku

Zahraničí
25. 5. 2007 21:13
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoTest protiraketové obrany, který na pátek plánovala americká armáda, byl zmařen poté, co raketa, která měla být terčem sestřelení, zamířila z dosud neznámých důvodů z Aljašky nesprávným směrem a skončila v Pacifiku.

"Střela, jež ji měla zneškodnit, nebyla vystřelena, protože cíl nedosáhl potřebné výšky a vzdálenosti," řekl mluvčí americké Agentury pro raketovou obranu Richard Lehner. Pentagon vyslal "útočnou" raketu z aljašského ostrova Kodiak. Střela, která ji měla zneškodnit, měla vyletět z Kalifornie.

Zatím není jasné, proč cíl, jímž byla stará mezikontinentální balistická střela, po odpálení selhal. "Střela nedosáhla dostatečné výšky, aby byla vyhodnocena jako hrozba, a proto obranný raketový systém nezasáhl," uvedl v prohlášení, které cituje agentura AP, ředitel agentury Henry Obering.

Podle něj by se test měl zopakovat znovu během léta s raketou, jež měla být terčem při následujícím podzimním pokusu. Podobné selhání se stalo poprvé a Obering uvedl, že rizika spojená s používáním starých balistických střel by měla odstranit modernizace raket používaných coby cíle.

Střely, jejichž úkolem je zneškodnit cíl ve střední části letu vysoko nad Zemí, už jsou rozmístěny na Aljašce a v Kalifornii. Washington nyní chce k nevoli Ruska další základnu vybudovat ve střední Evropě - v Česku by měl stát radar a v Polsku desítka antistřel. Někteří vědci nicméně podotýkají, že tato technologie má své limity a problémy.

Fyzik Frederick Lamb z Illinoiské univerzity podle listu USA Today soudí, že kromě potíží s naváděním bude téměř nemožné, aby antistřela rozlišila návnadu od opravdové rakety.
Odlišení těžkých válečných hlavic od lehkých návnad by bylo možné v atmosféře, avšak test se uskuteční ve výšce zhruba 100 mil (asi 160 kilometrů). Experti ale tvrdí, že výškách nad 62 mil (100 kilometrů) i obyčejný lehký balon může vypadat přesně jako reálná střela.
Představitelé americké Agentury pro raketovou obranu ale tyto námitky odmítají. "Kritici zapomínají, že máme řadu senzorů, které jsou extrémně výkonné v odlišování protiopatření a návnad od smrtících válečných hlavic," uvedl Lehner.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ