Politika "nulové tolerance" vůči ilegální migraci, kterou letos zavedl na hranicích s Mexikem Bílý dům, naráží na nedostatečnou přípravu, komunikační problémy a slabé zdroje. Uvádí to publikovaná zpráva generální inspekce amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti, první oficiální dokument o kontroverzní praxi oddělování dětí od rodin přistěhovalců ze středoamerických států.
Prezident Donald Trump s platností od května rozhodl o zpřísnění postihu nelegální migrace. Pokus o přechod hranic USA bez povolení je od té doby trestným činem a zadržené osoby jdou do vazby. Protože americké zákony zakazují posílat do věznic děti s jejich provinilými rodiči, jsou potomci migrantů odděleně internováni v provizorních ubytovnách.
Podle imigračních statistik bylo tímto způsobem internováno 2 300 dětí. Kontrola ministerské inspekce ukázala, že internace na hranicích, povolená maximálně po dobu tří dnů, byla ve stovkách případů překročena, děti byly v provizorních podmínkách na hranicích drženy i víc než tři týdny. Ze zákona mají být děti po třech dnech předány ministerstvu zdravotnictví, které se o ně postará.
Imigrační úřady mají podle zprávy problémy s identifikací dětí a s jejich opětným předáním rodičům, protože komunikační systémy ministerstev vnitřní bezpečnosti a zdravotnictví selhávaly. Tvrzení ministerských úředníků, že existuje centrální databáze o dětech a jejich rodičích, se ukázalo jako nepravdivé.
K úternímu dni je odděleno od rodičů 136 dětí internovaných podle politiky "nulové tolerance," uvedla ministerská inspekce. Jde hlavně o potomky uprchlických rodin ze Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu.