Americká pobřežní stráž vyslala proti <span>ropě čluny</span>

Zahraničí
2. 5. 2010 08:45
Plavidla se zapojují do pokládání norných stěn.
Plavidla se zapojují do pokládání norných stěn.

Plavidla se zapojují do pokládání norných stěn.Pobřežní stráž na jihu USA už vyslala stovky člunů do Mexického zálivu, jímž se směrem k pobřeží šíří mohutná ropná skvrna. Plavidla se zapojují do pokládání norných stěn, které mají ještě před pobřežím zadržet ropu vytékající z poškozeného hlubinného vrtu. Guvernér státu Louisiana Bobby Jindal však v sobotu o zjevně už nevyhnutelné katastrofě prohlásil, že změní způsob života na pobřeží.

Mluvčí pobřežní stráže James McKnight podle agentury AP řekl, že stovky člunů už byly vyslány na moře, aby pomohly rozmístit kilometry norných stěn. Rozpínavá skvrna mezitím akutně ohrožuje pobřeží států Louisiana, Mississippi, Alabama a Florida, které vyhlásily stav nouze.

K TÉMATU: Ropná katastrofa: skvrna již dosáhla ústí Mississippi
                   Američané zkušebně zapálili ropnou skvrnu

Guvernér Louisiany Jindal v sobotu prohlásil, že skvrna může mít pro život v regionu katastrofální následky. "Tato ropná skvrna neohrožuje jenom naše močály a loviště, ale také náš způsob života," prohlásil guvernér.

Ropa uniká z vrtného zařízení v hloubi moře v důsledku nehody ropné plošiny Deepwater Horizon, kterou provozovala společnost Transocean. Plošina 20. dubna explodovala a o dva dny později se i potopila. Při neštěstí zemřelo 11 dělníků. Společnost Transocean dokončovala vrt vzdálený od pobřeží Louisiany zhruba 70 kilometrů pro britskou společnost British Petroleum (BP).

Americká armáda tlačí na BP, aby zastavila pohyb ropy k pobřeží.Do ohrožené oblasti ještě dnes ráno tamního času měl dorazit americký prezident Barack Obama. Americká vláda nepřestává tlačit na BP, aby zmobilizovala své zdroje a zastavila pohyb ropy k americkému pobřeží.

Šéf záchranných týmů pobřežní stráže Thad Allen ujistil, že únik ropy zatím neomezil lodní dopravu v řekách ústících do Mexického zálivu. Obří ropné tankery i říční čluny tak mají nadále neomezený přístup do řeky Mississippi a přístavů Gulfport, Biloxi, Pascagoula a Mobile. Situace se však může změnit podle toho, jak bude mazlavý povlak postupovat.

Německý vědec Hans Gräber působící na univerzitě ve floridském Miami řekl, že olejový koberec se tento týden během čtyř dnů více než ztrojnásobil. Ze satelitních snímků totiž vyplývá, že ještě v pondělí zaujímal plochu kolem 3000 kilometrů čtverečních, zatímco už ve čtvrtek to bylo až 9800 kilometrů čtverečních. To by znamenalo, že do moře vytéká víc ropy, než se původně předpokládalo. Dalším důvodem zvětšování skvrny může být i stále sílící vítr.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ