Americká zdravotní sestra, která je od pátku po svém návratu z ebolou postižené západní Afriky v nucené izolaci, ostře kritizovala, jak se s ní na letišti zacházelo. Podle ní necitlivé chování amerických úřadů odradí další zdravotníky, kteří zvažují, zda se do Afriky vydají pomáhat do oblastí s epidemií eboly. Karanténní nařízení dosud přijaly americké státy New York, New Jersey a Illinois, o stejném kroku uvažuje i federální vláda.
"Mám strach z toho, jak bude na letištích jednáno se zdravotníky, kteří prohlásí, že v západní Africe bojovali proti ebole. Obávám se, že stejně jako já po příletu zažijí šílený chaos, strach a nanejvýš strašidelnou karanténu," uvedla Kaci Hickoxová, která v souladu s novým nařízením musí v izolaci strávit 21 dní, což odpovídá inkubační době nemoci.
Hickoxová, která zkušenost z letiště popsala na portálu dallasnews.com, tvrdí, že se zdravotníci dostanou do situace, kterou by nikomu nepřála. Prý se cítila jako zločinec.
"Na mezinárodní letiště v Newarku jsem přiletěla v pátek asi ve 13.00 po vyčerpávající dvoudenní cestě ze Sierra Leone. Přistoupila jsme k imigračnímu úředníkovi, který mě pozdravil velkým úsměvem a slovy 'Ahoj'," uvedla. Když řekla, odkud se vrací, dostalo se jí odpovědi, že to není "žádný problém" a že bude "zřejmě muset odpovědět na několik otázek".
"Vzal si rukavice a masku a někomu zatelefonoval. Pak mě odvedl do několik metrů vzdálené karantenní místnosti," napsala s tím, že viděla, jak pracovníci v ochranných overalech a maskách pobíhají z kanceláře do kanceláře. "Jeden po druhém mi kladli otázky, někteří se představili, jiní ne," dodala s tím, že jeden z nich, která byl zřejmě imigračním úředníkem se zbraní, pokládal otázky takovým způsobem, jako by byla kriminálnice.
"Další dva úředníci se mě ptali na mou práci v Sierra Leone. Jeden byl ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)," uvedla. Kolonky v dotazníku, který zaměstnanec CDC vyplňoval, byly prý očividně nedostatečné pro vyžadované podrobnosti.
"Byla jsem unavená, měla jsem hlad a byla jsem zmatená, ale snažila jsem se zachovat klid," tvrdí. "Uběhly tři hodiny. Nevypadalo to, že to tam má někdo na starosti. Nikdo mi neřekl, co se děje a co se mnou bude," uvedla. Postupně prý její tělesná teplota měřená čelním skenerem z 36,6 stupně Celsia vzrostla na 38,3 stupně, zároveň jí zčervenal obličej.
"Úřednice vypadala namyšleně. 'Máte teď horečku,' řekla. Vysvětlila jsem jí, že orální teploměr by udal přesnější hodnotu a že čelní skenr zaznamenal vyšší teplotu kvůli rozrušení," popsala. V místnosti byla poté další tři hodiny a asi v 19.00 jí bylo řečeno, že musí do nemocnice. "Do univerzitní nemocnice v Newarku mě eskortovalo osm policejních aut. Sirény houkaly, světla blikala," uvedla k cestě.
V nemocnici prý byla umístěna do stanu, který byl postaven za budovou. Lékaři z akutního příjmu a z oddělení infekčních nemocí jí přeměřili teplotu, která nyní byla 37 stupňů Celsia. To v rozpacích komentovali tím, že jim bylo řečeno, že má horečku. Následné jí byla odebrána krev, jejíž rozbor nákazu ebolou nepotvrdil.
"Spojené státy musí s vracejícími se zdravotníky jednat lidsky a s důstojností," uzavřela s tím, že stejně tak ona a její kolegové přistupují k pacientům v západní Africe.
Americká sestra kritizuje způsob svého umístění do izolace
Zahraničí
26. 10. 2014 10:44Barack Obama a zdravotní sestra Nina Pham.