Americká bezpilotní letadla nejsou tak účinná, jak tvrdí americké úřady. Tyto stroje minou až devadesát procent původně určených cílů a mají na svědomí velké množství civilních obětí.
Server The Intercept v materiálu nazvaném Stroj na zabíjení cituje z tajných materiálů, k nimž se dostal. Vyplývá z nich, že při operaci proti radikálům vedené od ledna 2012 do února následujícího roku na severovýchodě Afghánistánu zabily americké speciální jednotky, které využívají bezpilotní letadla, dvě stě lidí. Z nich pouze 35 byly osoby, jež byly původním cílem operace.
Přitom ale americká armáda všechny oběti řadí do skupiny "nepřátel zabitých v boji". Jeden z odborníků, jehož server cituje, řekl, že armáda označuje všechny mužské oběti za nepřátelské bojovníky.
Mluvčí Bílého domu Josh Earnest řekl, že se prezident Barack Obama snaží podávat co nejotevřenější informace o protiteroristických operacích. "Při těchto operacích se dbá na to, abychom se vyhnuli civilním obětem, což je v kontrastu s organizacemi jako Taliban, které operují proti civilistům v rámci své strategie, jíž je rozpoutat násilí a problémy," řekl Ernest.
Server také popsal, jak se o zahájení útoků rozhoduje. Speciální jednotky prý musejí cíl popsat, vysvětlit, proč je hrozbou pro USA a jaké jsou jeho vztahy s dalšími extremisty. Spolu s technickými informacemi pak tento svazek skončí na Obamově stole, protože konečné rozhodnutí k útoku musí dát prezident. Rozhodovací proces prý trvá v průměru 58 dní a Obamův souhlas pak platí 60 dní.
Americké drony prý často chybují a zabíjejí civilisty
Zahraničí
17. 10. 2015 18:05
Bezpilotní americký bojový letoun Predator (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , DOD