Americké ministerstvo schválilo prodej raket Patriot Rumunsku

Zahraničí
12. 7. 2017 07:12
Prodej obranného raketového systému Patriot byl schválen (ilustrační foto).
Prodej obranného raketového systému Patriot byl schválen (ilustrační foto).

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej obranného raketového systému Patriot Rumunsku. Podle agentury Reuters by mohl stát ležící na východní hranici NATO za sedm baterií raket zaplatit až 3,9 miliardy dolarů (90 miliard korun).

Rumunsku se šance na nákup raketového systému dostává necelý týden poté, co Washington odsouhlasil prodej patriotů Polsku.

Rumunsko požádalo americké úřady o schválení nákupu raket, jimiž v současnosti disponuje 13 zemí, v dubnu. V rámci schváleného prodeje může rumunská armáda získat sedm baterií patriotů včetně radarů a kontrolních či odpalovacích zařízení.

Rumunské armádě rakety prodají zbrojní firmy Raytheon a Lockheed Martin. Schválení kontraktu však dosud není pravomocné a do 30 dnů se proti němu může teoreticky ohradit Kongres.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Alfredas Pliadis

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ