Dva týdny poté, co v nevadské poušti beze stopy zmizel americký pilot-dobrodruh Steve Fossett, místní úřady se rozhodly podstatně omezit pátrací akce. Nastal čas celou misi pozměnit, řekla v pondělí Cynthia Ryanová z civilní letecké hlídky státu Nevada.
Podle ní hlídka, která má k dispozici 20 letadel, nasadila v pondělí do pátrání po Fossettovi jen dva stroje. Mluvčí nevadského oddělení pro bezpečnost Chuck Allen řekl, že pátrací týmy jsou nicméně připraveny se vydat do terénu, pokud k tomu bude důvod. Také Národní garda je podle něj připravena v případě nějaké nové informace poslat do akce vrtulníky.
Třiašedesátiletý Fossett, který jako první člověk obletěl sám Zemi v balonu bez zastávky, byl naposled viděn 3. září. Vydal se v jednomotorovém letadle ze soukromého letiště v Nevadě na průzkumný let, který měl trvat maximálně tři hodiny. Údajně sebou měl jen jednu lahev vody.
Podle Allena se představitelé federálních i státních úřadů znovu sejdou ve středu a posoudí, jak pokračovat s pátráním. Vedle leteckých hlídek se na něm podíleli i potápěči v jednom nevadském jezeře a dobrovolníci, kteří na satelitních snímcích na internetu hledali stopy po Fossettovi.
Záchranáři již prohledali přes 52 tisíc kilometrů čtverečních. Při pátrání, které stálo kolem 600 tisíc dolarů (11,9 milionu korun), se našlo sedm různě starých trosek malých letadel, ale ne Fossettovo.
Odborníci připouštějí, že se dobrodruh mohl zřítit v některém z nepřístupných míst této divoké a členité pouštní oblasti. Jeho zmizení by se tak mohlo stát další leteckou záhadou, jako je Američanka Amelia Earhartová či Francouzi Charles Nungesser a François Coli, kteří zmizeli za letu a nikdy se nenašli.
Ilustrační foto: ČTK/AP