Americko-indické námořní hrátky

Zahraničí
7. 9. 2007 17:15
USS NIMITZ
USS NIMITZ

USS NIMITZSpojené státy chtějí vytvořit alianci se spřátelenými námořnictvy, která by dosáhla až tisíce lodí. Jako prvního partnera si Američané vyhlédli Indii. Dohromady mají zvýšit námořní bezpečnost a potírat piráty.

Viceadmirál Doug Crowder hned jedním dechem uklidňoval Čínu, že námořní spolupráce Spojených států a Indie není signálem pro Peking a USA nezamýšlejí stavět námořní základny v Indickém oceánu.

„Máme společné zájmy udržet oceány otevřené světovému obchodu. Ale námořnictvo Spojených států prostě není tak velké," cituje agentura Reuters Crowdera, velitele sedmé flotily.

Crowderovo vyjádření přišlo uprostřed válečných her, kterých se účastní pět států. Hry se konají v Bengálském zálivu pod vedením Spojených států a Indie a je jedním z největších mírových cvičení poslední doby.

Indické námořnictvo na přesunu„Musíme najít společné důvody a suverenita každého národa bude chráněna. Připojí se k nám na ty mise, kde mají společný zájem ... potírání pirátství, humanitární pomoc, bezpečnost námořních tras," řekl podle agentury Reuters viceadmirál.

Šestidenních válečných her, které začaly v úterý, se účastní třicet lodí a stovka letadel. Jsou poslední ze série takzvaných Malabarských cvičení. První proběhly uprostřed devadesátých let a tehdejší účastníci byli jen dva. Spojené státy a Indie.

Letos se hry konají nedaleko jednoho ostrova Myanmaru, kde má prý mít Čína odposlechovou stanici. „Není to plánovaný signál pro nikoho," popírá podle Reuters Crowder možnost, že by bylo cvičení namířeno proti Číně.

Síla indického námořnictva je zhruba 150 lodí všech velikostí, zatímco Američané disponují dvojnásobkem plavidel.

Cvičení amerického námořnictva na GuamuLetošní cvičení se rozrostlo o lodě z Austrálie, Japonska a Singapuru. Někteří analytici v plánované alianci sbližování demokracií proti rostoucí vojenské moci komunistické Číny.

Maovi dědicové si i přes ujišťování účastníků dělají vrásky se vznikem nové koalice, která je obklopuje. Letos také ohlásili, že zvýší vojenské výdaje o téměř dvacet procent, tedy 45 miliard dolarů (zhruba 90 miliard Kč) ročně.

Vztahy komunistické Číny s Indií se od války v roce 1962 značně oteplily, ale některé pohraniční spory nebyly doposud dořešeny.

Na fotografii: (1) USS NIMITZ, nedatováno; (2) Indické námořnictvo na přesunu, 6. září 2007; (3) Cvičení amerického námořnictva na Guamu, 18. června 2006

FOTO: (1 a 3) navy.mil, (2) navy.gov.au

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ